Fakt, że po weekendzie zostaje mi trochę mięsa i warzyw nie jest żadnym zmartwieniem. Ba, nawet się cieszę, że znowu przez tydzień będziemy mieć pyszny dodatek do pieczywa. Domowy pasztet smakuje bowiem doskonale i wiadomo, że składa się z samych naturalnych składników. Ja wzbogacam go tylko dodatkiem, o który zawsze prosi moja rodzina.
Czy trzeba dodawać wątróbkę do pasztetu?
Wątróbka drobiowa to popularny dodatek do pasztetów. Dodaje im bowiem aksamitności i charakterystycznego smaku. W moim domu jednak pasztet z dodatkiem wątróbki nie cieszy się wzięciem. Dzieciom nie odpowiada właśnie jej smak. Dlatego nie dokładam wątróbki do pasztetu, a i tak jest bardzo smaczny. Za sprawą jajek całość dobrze się trzyma, więc pasztet z powodzeniem nadaje się do krojenia.
Jak zrobić pasztet mięsno-warzywny z pieczarkami?
Na pasztet przeznaczam zwykle mięso i warzywa z rosołu. Często też kawałki mięsa pieczonego, które zostały z niedzielnego obiadu. Zwłaszcza gdy i tak nie wystarczy ich na poniedziałkowy obiad dla rodziny. Oprócz mięsa i warzyw, do pasztetu dorzucam też pieczarki. Podsmażone dodają potrawie wybornego aromatu i ciekawszej struktury, a moja rodzina za nimi przepada.
Przepis: Pasztet z pieczarkami
Pasztet z mięsa i warzyw z rosołu z dodatkiem pieczarek
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 25
- Liczba kalorii
- 55 w każdej porcji
Składniki
- 600 g mięsa z rosołu, ewentualnie resztki pieczeni
- 200 g warzyw z rosołu (marchew, pietruszka, seler)
- 200 g pieczarek
- 1 cebula
- 2 łyżki masła lub oleju
- 2 jajka
- 3 łyżki bułki tartej
- 2 ząbki czosnku
- gałka muszkatołowa
- 1 łyżeczka majeranku
- sól, pieprz
- tłuszcz i tarta bułka do formy
Sposób przygotowania
- Rozdrabnianie mięsa i warzywMięso oczyść z kości i chrząstek, pokrój na kawałki, umieść w misce. Dodaj pokrojone, ugotowane warzywa. Cebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na łyżce tłuszczu, dodaj do mięsa i warzyw. Całość zblenduj na w miarę gładką masę.
- Podsmażanie pieczarekPieczarki oczyść, pokrój w plasterki. Na patelni rozgrzej pozostały tłuszcz. Wsyp pieczarki i często mieszając, smaż je kilka minut, by nieco zmiękły i lekko się zrumieniły.
- Mieszanie masyDo zblendowanej masy dodaj jajka, tartą bułkę i zmiażdżone ząbki czosnku. Masę wymieszaj, dopraw do smaku solą, pieprzem, gałką i majerankiem. Na końcu dodaj podsmażone pieczarki i całość wymieszaj.
- Pieczenie pasztetuWąską, podłużną formę wysmaruj tłuszczem i wysyp tartą bułką. Przełóż do niej masę mięsno-warzywną, wyrównaj powierzchnię. Pasztet piecz ok. 50 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Inne dodatki do pasztetu
Do pasztetu mięsno-warzywnego pasują nie tylko pieczarki, ale też inne dodatki. Można go na przykład wzbogacić suszonymi grzybami leśnymi, oczywiście po uprzednim namoczeniu i ugotowaniu. Smak pasztetu doskonale podkreślą też oliwki czarne lub zielone oraz kapary. Jeśli zaś lubicie słodkie nuty, możecie dorzucić do pasztetu np.: rodzynki, suszone śliwki czy żurawinę.
Czytaj też:
Na ten pasztet wcale nie gotuję mięsa. Sięgam po o wiele zdrowszy i tańszy składnikCzytaj też:
Nie wyobrażam sobie świąt bez tego pasztetu ze śliwkami. Zawsze mi wychodzi. Jest kremowy i słodkawy