Kuchnia marokańska to chyba najbardziej aromatyczna kuchnia, jakiej do tej pory próbowałam. Stosuje się w niej bowiem wiele przypraw, które w naszej kuchni nie są zbyt popularne. Dużo w niej warzyw, mięsa i oczywiście kuskusu. A niemal do wszystkiego podaje się tam chlebek z semoliny o nazwie khobz. Zawsze jest świeży, chrupiący i z mięciutkim wnętrzem. Smakuje doskonale, dlatego zdobyłam na niego przepis.
Co to jest semolina?
Semolina to gruboziarnista mąka lub kasza, otrzymywana z pszenicy twardej. Ma jasnożółty kolor, dużą zawartość białka i glutenu. W zależności od stopnia zmielenia i rodzaju przetworzenia używa się jej do różnych produktów. Jest głównym składnikiem włoskich makaronów, którym zapewnia odpowiednią strukturę i sprężystość. Dodaje się ją też do ciasta chlebowego, któremu nadaje specyficzny smak i chrupiącą skórkę. Na jej bazie robi się również ciasta i desery. Podobna w wyglądzie do semoliny jest kasza manna, którą jednak otrzymuje się z pszenicy zwykłej.
Jak przygotować marokański chlebek z semoliny?
Marokański chlebek z semoliny przygotowuje się podobnie, jak nasze pszenne pieczywo. Ciasto powinno dwa razy wyrastać, po to, by chleb po upieczeniu był puszysty.
Przepis: Marokańskie chlebki
Chrupiące, marokańskie chlebki z semoliny
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- marokańska
- Czas przygotowania
- 40 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 480 w każdej porcji
Składniki
- 500 g drobnej semoliny (mąki z pszenicy durum) + semolina do posypania chlebków
- 250 ml ciepłej wody
- 1 łyżka suchych drożdży lub 25 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Sposób przygotowania
- Nastawianie drożdżyW miseczce wymieszaj drożdże z cukrem i ok. 1/2 szklanki ciepłej wody. Odstaw na 10 minut, by drożdże zaczęły rosnąć. Drożdże instant możesz dodać bezpośrednio do mąki.
- Mieszanie ciastaW dużej misce wymieszaj semolinę z solą. Zrób wgłębienie i wlej oliwę z oliwek oraz drożdże. Stopniowo dodawaj pozostałą, ciepłą wodę i mieszaj składniki drewnianą łyżką lub ręką, aż zaczną się łączyć.
- Wyrabianie ciastaCiasto przełóż na lekko posypaną semoliną stolnicę lub kuchenny blat i wyrabiaj około 10 minut, aż stanie się gładkie i elastyczne. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie, dodaj nieco więcej semoliny.
- Pierwsze wyrastanieZ ciasta uformuj kulę, włóż ją do naoliwionej miski, przykryj folią spożywczą. Odstaw w ciepłe miejsce na około 1-2 godziny, by podwoiło swoją objętość.
- Formowanie chlebkówWyrośnięte ciasto podziel na 4 części. Z każdego kawałka uformuj okrągły placek o grubości 1,5-2 cm. Placki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, oprósz je semoliną, lekko dociśniśnij, by mąka przywarła do placków. Chlebki przykryj ściereczką i pozostaw na ok. 30 minut do wyrośnięcia.
- Pieczenie chlebkówPiekarnik rozgrzej do 220 stopni Celsjusza. Każdy chlebek delikatnie natnij ostrym nożem. Chlebki piecz ok. 25 minut, aż będą miały złocistą, chrupiącą skórkę, a stukane od spodu wydadzą głuchy dźwięk. Upieczone chlebki wyjmij na kratkę i pozostaw do ostygnięcia.
Marokański chlebek – wskazówki
Marokański chlebek z semoliny podaje się do wielu dań, np. do tagine, zup, gulaszy. Doskonale też będzie smakował z oliwą z oliwek, hummusem, oliwkami czy harissą. Można go maczać w sosach, wykorzystać do przygotowania kanapek, a także podać z dżemem czy miodem. Oto kilka wskazówek, które mogą wam się przydać.
- Do ciasta na chlebek marokański można też dodać trochę mąki pszennej. 2 łyżki tego dodatki sprawią, że ciasto będzie miało delikatniejszą strukturę.
- Smak chlebka odmienią też przyprawy, które warto dodać do zarabianego ciasta. Doskonale będą pasować: czarnuszka, sezam, kminek i zioła.
- Marokański chlebek można też smażyć na patelni. Smaży się go na średnim ogniu po 3-4 minuty z każdej strony, aż chlebek będzie rumiany i puszysty.
- Po upieczeniu lub usmażeniu, chlebki trzeba wystudzić na kratce, by uniknąć zaparowania ich spodu. To może bowiem sprawić, że skórka nie będzie tak chrupiąca, jak być powinna.
- Chlebek z semoliny najlepiej smakuje w dniu wypieku. Najlepszym sposobem na przedłużenie jego świeżości jest zamrożenie wystudzonych chlebków i odpieczenie ich przed podaniem.
Czytaj też:
Ten puszysty chlebek zrobisz z dwóch składników. Nie potrzeba żadnej mąkiCzytaj też:
Wkładam do chlebaka tylko 2 kostki. Pieczywo długo pozostaje świeże i nie pleśnieje