Ciasto francuskie daje tak duże możliwości kulinarne, że zawsze staram się je mieć w domowych zapasach. Lubię je za to, że jest obojętne smakowo, więc można je łączyć z dodatkami słodkimi i wytrawnymi. Robię więc z niego rogaliki i inne ciastka, a także tartę czy przekąskę ze szparagami. Ostatnio wymyśliłam z niego paluszki, które zrobiłam w sumie z dwóch składników. Ten drugi to podobnie niezawodny boczek wędzony.
Jak przechowywać ciasto francuskie?
Gotowe ciasto francuskie można znaleźć w sklepowych zamrażarkach lub lodówkach. Jeśli kupisz ciasto mrożone, to dopóki nie potrzebujesz go użyć, trzymaj je w zamrażarce. Może w niej poleżeć nawet 2 miesiące. Ciasto z lodówki, jeśli planujesz użyć w najbliższych dniach, trzymaj nadal w lodówce. Możesz je przechowywać do daty podanej na opakowaniu. Jeśli jednak kupiłaś je na zapas, lepiej je zamroź. W ten sposób wydłużysz jego termin przydatności do spożycia.
Przed przygotowaniem wypieków z ciasta mrożonego, trzeba je rozmrozić. W tym celu należy je przełożyć z zamrażarki do lodówki i pozostawić w niej na kilka godzin. Można je też pozostawić w temperaturze pokojowej na mniej więcej godzinę. Jeśli przygotowujesz przekąskę ze schłodzonego ciasta francuskiego, wyjmij go z lodówki 15 minut wcześniej. Gdy ciasto się nieco ogrzeje, łatwiej je formować. Jednak, by ciasto nie zaczęło się kleić, musi pozostać chłodne.
Jak zrobić paluszki z ciasta francuskiego?
Te paluszki z ciasta francuskiego nazywam też skrętkami, bo dzięki skręceniu oba składniki dobrze do siebie przylegają. By mieć pewność, że plastry boczku nie będą odstawać od ciasta, zwykle smaruję ciasto jajkiem, a dopiero potem kładę na nim plasterki boczku.
Przepis: Paluszki z ciasta francuskiego
Skręcane paluszki z ciasta francuskiego i wędzonego boczku
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Francuska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 30
- Liczba kalorii
- 110 w każdej porcji
Składniki
- 375 g ciasta francuskiego
- 300 g cienkich plasterków wędzonego boczku
- 1 jajko
- 1 łyżka mleka
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaPiekarnik rozgrzej do 210 stopni Celsjusza. Ciasto francuskie wyjmij z lodówki 15 minut wcześniej. Rozwiń je, posmaruj jajkiem rozkłóconym z mlekiem. Przekrój wzdłuż na połowę, a potem pokrój w długie, wąskie paski.
- Przygotowanie i pieczenie paluszkówNa każdym pasku ciasta francuskiego połóż cienki, wąski plasterek wędzonego boczku. Paluszki skręć 2-3 razy wokół własnej osi. Ułóż je na blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz ok. 15 minut, aż ładnie się zrumienią.
Wskazówka: Przed pieczeniem paluszki możesz posypać sezamem, czarnuszką czy grubą solą.
Przekąski z ciasta francuskiego – kilka wskazówek
Ciasto francuskie rośnie niezawodnie, pod warunkiem, że będzie odpowiednio pieczone.
- Właściwa temperatura pieczenia ciasta francuskiego to 210-220 stopni Celsjusza. W niższej tłuszcz może się wytopić z ciasta, nim ono wyrośnie. Przez to ciasto nie uzyska listkowatej struktury i będzie wyglądało jak zakalec.
- Jeśli podpiekasz spód do tarty, również zrumień ciasto w 210-220 stopniach Celsjusza. Jednak już po wyłożeniu farszu na podpieczony spód, piecz całość w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Dzięki temu ciasto nie będzie zbyt mocno spieczone.
- Jeśli potrzebujesz szczelnie zlepić brzegi ciasta francuskiego, robiąc np. ciastka, nie ma sensu dociskać go jak na pierogi. Wystarczy jedną powierzchnię ciasta posmarować białkiem lub rozkłóconym jajkiem. W czasie pieczenia jajko zetnie się, sklejając obie części ciasta.
Czytaj też:
Kładę na ciasto francuskie te 3 składniki, zawijam i piekę. Po 15 minutach mam sycącą przekąskęCzytaj też:
Tartę ze szpinakiem na kolację robię w 10 minut. Za to właśnie kocham ciasto francuskie