Foccacia to rodzaj włoskiego pieczywa, które ma bardzo długą tradycję. W zależności od regionu Włoch focaccia pieczona jest z różnymi dodatkami. Najczęściej są to gruboziarnista sól morska oraz stosowane w kuchni śródziemnomorskiej zioła, czyli m.in. rozmaryn. „Sucha” focaccia to nie jedyny rodzaj włoskiego chleba. We Włoszech równie częstym dodatkiem i przekąską jest „mokra” focaccia z pomidorami, oliwkami lub ziemniakami.
Jak zrobić domową foccacię?
Domowa focaccia to idealna przekąska, którą zrobisz z kilku prostych składników: mąki, wody, drożdży i ulubionych dodatków. Możesz ją spożywać w towarzystwie np. serów, dipów oraz jedynie z dodatkiem pysznej i zdrowej oliwy z oliwek.
Ja robię foccacię z poniższego przepisu, który możesz śmiało modyfikować, dodając różne dodatki, które przypadną do gustu tobie i bliskim. Ja w szczególności polecam zrobić focaccię z pomidorkami koktajlowymi lub suszonymi pomidorami, czarnymi oliwkami oraz aromatycznymi ziołami np. świeżym rozmarynem, szałwią lub oregano. Doskonale smakuje również focaccia z dodatkiem czosnku.
Rada: aby włoska focaccia ładnie wyrosła i była puszysta, zadbaj o odpowiednią temperaturę składników i temperaturę otoczenia podczas wyrastania ciasta. Przed przystąpieniem do przygotowywania ciasta na focaccię drożdże i mąkę ogrzej do temperatury pokojowej.
Wskazówka: w swoim przepisie na ok. 500 gramów mąki wykorzystuję pół kostki świeżych drożdży, ale możesz zastąpić je dwoma opakowania drożdży instant.
Przepis: Focaccia
Przygotowanie domowej focaccii nie jest trudne. Jej smak idealnie łączy proste dodatki z ciastem drożdżowym. Składniki w przepisie obliczone zostały dla blachy do pieczenia o wymiarach 20 x 30 cm.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Włoska
- Czas przygotowania
- 2 godz.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
Na ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej do pizzy typ 00
- 1 szklanka ciepłej wody
- 50 g kostki świeżych drożdży
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
Dodatkowo:
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- gruboziarnista sól
- świeży rozmaryn
- pomidorki koktajlowe
Sposób przygotowania
- Uszykowanie rozczynuPrzygotuj rozczyn z 50 g świeżych drożdży – w 100 ml ciepłej wody wymieszaj świeże drożdże z 2 łyżkami mąki pszennej i 1/2 łyżeczki cukru. Przykryj talerzykiem lub ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 15-20 minut. Rozczyn jest gotowy, gdy podwoi swoją objętość.
- Przygotowanie ciastaMąkę pszenną przesiej do dużej miski. Dodaj sól, oliwę z oliwek, ciepłą wodę i wyrośnięty rozczyn. Jeżeli korzystasz z drożdży instant, to również dodaj je do mąki. Zagnieć elastyczne, gładkie ciasto. Ciasto nie powinno być twarde i zbite.
- Wyrastanie ciastaPozostaw wyrobione ciasto w misce. Przykryj je ściereczką lub folią spożywczą i odstaw na minimum 60 minut do wyrośnięcia. Jeżeli w kuchni jest chłodno, to możesz wstawić miskę z ciastem do minimalnie nagrzanego piekarnika (temperatura około 35 stopni Celsjusza, góra-dół, bez termoobiegu). Ciasto na focaccię jest gotowe, jeżeli podwoiło swoją objętość.
- Przygotowanie do pieczeniaGdy ciasto wyrośnie, przełóż je do natłuszczonej oliwą z oliwek formy. Ciasta na focaccię nie wałkuj! Połóż je na środku formy i delikatni rozciągaj oraz ugniataj do momentu, aż wypełni całą powierzchnię. Przykryj formę wilgotną ściereczką i odstaw na około 30 minut do wyrośnięcia. Gdy focaccia wyrośnie, zrób w niej palcami otwory. Na powierzchni ciasta ułóż rozmaryn i połówki pomidorków koktajlowych (lub swoje ulubione dodatki), a następnie posyp focaccię gruboziarnistą solą morską.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 220 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wstaw blaszkę z ciastem do nagrzanego piekarnika i piecz około 25-30 minut. Ciasto powinno wyrosnąć i zmieć kolor na złoty.
Przed podaniem focaccii pokrój ją na cienkie paski, kwadraty lub trójkąty. Na talerzyk wlej nieco oliwy z oliwek, a następnie nabieraj ją ciepłymi kawałkami focacci.
Focaccia – propozycja podania
Chrupiąca domowa focaccia doskonale komponuje się z różnymi dodatkami. We Włoszech często spożywana jest na ciepło jedynie z oliwą z oliwek lub octem balsamicznym oraz innymi dodatkami np. serem mozzarellą.
Możesz także podawać focaccię jako dopełnienie deski serów oraz dipów np. domowego sosu czosnkowego. Świetnie smakuje również focaccia podawana jako dodatek do zup i sałatek oraz podstawa kanapek.
Czytaj też:
Podpłomyk z przepisu babci. Wystarczą 3 składniki, aby szybko przygotować słowiański „chleb”Czytaj też:
Puszysty chlebek chmurka z dwóch składników. Nie ma tu nawet grama mąki