Jak dla mnie bigos zawiera za dużo mięsa, dlatego postanowiłam przetestować jego nową odsłonę. I zastąpiłam mięso w bigosie innym pożywnym składnikiem, który także zapewnia doskonały smak tej potrawie. Ogólnie trzeba przyznać, że mój jarski bigos wyszedł aromatyczny i pełen smaku, a to wszystko zasługa kilku dodatków i odpowiedniego przyrządzenia.
Czym zastąpić mięso w jarskim bigosie?
Jeśli chcecie pominąć dodatek mięsa do bigosu, wzbogaćcie go w inny pożywny składnik, który nada podobnego smaku. Tu dobrze sprawdzi się wędzone tofu, które przed dodaniem do potrawy warto zrumienić na patelni. Dzięki temu smak tofu, jak i całej potrawy będzie wyrazisty i pełny. Warto je połączyć z wędzoną papryką i suszonymi grzybami, bo ten zestaw jeszcze lepiej imituje smak mięsa. Dobrym dodatkiem będą też pieczarki lub boczniaki. Można również wykorzystać warzywa strączkowe, np. ciecierzycę, soczewicę. Wprowadzą do potrawy cenne białko, a także dodadzą jej delikatności. Wcześniej trzeba je ugotować albo sięgnąć po warzywa z puszki.
Jak zrobić jarski bigos?
Przygotowanie jarskiego bigosu warto zacząć od podsmażenia rozdrobnionych warzyw. Dzięki temu potrawa będzie miała bardziej wyrazisty smak. Potem trzeba dodać do nich kapustę kiszoną i świeżą, a także przyprawy, bulion i pozostałe składniki.
Przepis: Jarski bigos
Aromatyczny, pełen smaku bigos bez dodatku mięsa
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 165 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg kapusty kiszonej
- 500 g świeżej białej kapusty
- 2 duże cebule
- 2 marchewki
- 20 g suszonych grzybów
- 2 łyżki oleju
- 2 liście laurowe
- 4-5 ziaren ziela angielskiego
- 200 g wędzonego tofu
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 1-2 łyżeczki majeranku
- 1/2 łyżeczki kminku
- sól, pieprz
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 szklanki bulionu warzywnego lub wody
Sposób przygotowania
- Przygotowanie składnikówKapustę kiszoną posiekaj. Świeżą kapustę poszatkuj. Cebule obierz i pokrój w kostkę. Marchew obierz, zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Wędzone tofu pokrój w drobną kostkę i podsmaż na łyżce oleju. Grzyby opłucz, namocz w ciepłej wodzie, a potem w niej ugotuj.
- Smażenie warzywW garnku rozgrzej pozostały olej. Dodaj cebulę i smaż na złocisty kolor. Dodaj marchewkę i smaż, aż zmięknie. Do garnka dodaj kapustę świeżą i kiszoną oraz liście laurowe i ziele angielskie. Wlej bulion, gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 30 minut, mieszając od czasu do czasu.
- Dodawanie składnikówPo tym czasie dodaj pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy, majeranek, kminek, sól i pieprz oraz grzyby wraz z wodą z gotowania. Całość gotuj jeszcze 10 minut, a potem dodaj tofu i gotuj dalsze 10 minut. Bigos dopraw do smaku.
Co jeszcze można dodać do jarskiego bigosu?
Składniki jarskiego bigosu mogą, a nawet powinny być podobne, do tych, które dodajemy do tradycyjnej potrawy. Dzięki nim bigos uzyska bardzo zbliżony smak do klasycznej wersji. Można więc dorzucić kilka suszonych śliwek czy garść rodzynek, a także dodać kieliszek czerwonego wina.
Czytaj też:
Ten patent na bigos bez kapusty pokazała mi przyjaciółka. Warzywo zastępuje innym zdrowym składnikiemCzytaj też:
Na ostatnim weselu gościło polskie jadło. Bigos, który podano, był obłędny. Kucharka dała mi przepis