Ziemniaki w polskiej kuchni cieszą się niesłabnącą popularnością. Zwykle gotujemy je i serwujemy, jako dodatek do obiadu. Można też z nich robić placki i rozmaite kluski. Do moich ulubionych należą kopytka. Jednak od niedawna robię z nich krokiety, które są w zasadzie smażoną wersją kopytek. Moja rodzina pokochała ten chrupiący przysmak.
Czym się różnią krokiety ziemniaczane od kopytek?
Zarówno krokiety ziemniaczane, jak i kopytka robi się z gotowanych ziemniaków. Do ciasta na kopytka dodaje się tylko mąkę i jajka. Ciasto na krokiety ma również dodatek masła, a często też aromatycznej gałki muszkatołowej. Kopytka to gotowane kluski, natomiast krokiety panieruje się w tartej bułce i smaży na oleju. Dzięki takiemu sposobowi przygotowania, krokiety są soczyste i chrupiące, kopytka zaś pulchne i delikatne.
Jak przygotować krokiety ziemniaczane?
Gdy macie pod ręką gotowane ziemniaki, np. z poprzedniego obiadu, przygotowanie krokietów nie zajmie wam wiele czasu. Ziemniaki wystarczy tylko wytłuc, dodać do nich kilka składników, zarobić ciasto i uformować z niego nieduże krokiety. Po panierowaniu smaży się je w tłuszczu i podaje na przekąskę lub do obiadu.
Przepis: Krokiety ziemniaczane
Krokiety ziemniaczane smażone w chrupiącej panierce
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 250 w każdej porcji
Składniki
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- 2 żółtka
- 50 g masła
- 2–3 łyżki mąki pszennej
- sól, pieprz
- gałka muszkatołowa
- 1 duże jajko
- bułka tarta do panierowania
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Przygotowanie masy ziemniaczanejUgotowane i ostudzone ziemniaki przepuść przez praskę lub dokładnie rozgnieć tłuczkiem, aby były gładkie. Dodaj żółtka, masło, mąkę, sól, pieprz i odrobinę gałki muszkatołowej. Wymieszaj masę na jednolitą konsystencję. Masa powinna być elastyczna, ale niezbyt lepka. Jeśli jest za rzadka, dodaj trochę więcej mąki.
- Formowanie krokietówZ przygotowanej masy uformuj podłużne krokiety (ok. 5 cm długości) lub kulki. Ułóż uformowane krokiety na talerzu i schłodź w lodówce przez 15–20 minut, aby łatwiej było je panierować.
- Panierowanie i smażenie krokietówJajko roztrzep w miseczce. Tartą bułkę wysyp na talerzyk. Każdy krokiet obtocz najpierw w jajku, a następnie w bułce tartej, lekko dociśnij panierkę. Na patelni rozgrzej sporą ilość oleju. Kładź krokiety i smaż je po kilka minut z każdej strony, by równomiernie się zrumieniły. Krokiety zdejmij z patelni, osącz z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Jak podawać krokiety ziemniaczane?
Krokiety ziemniaczane to dość uniwersalne danie, które można podać na wiele sposobów. Sprawdzą się jako samodzielna przekąska, przystawka czy dodatek do dania obiadowego. Jeśli chodzi o podanie krokietów na przekąskę, to warto zaserwować do nich sos do maczania. Może to być np. ketchup, sos musztardowy czy czosnkowy. Krokiety ziemniaczane sprawdzą się też jako dodatek do mięs duszonych czy pieczonych, do ryb i potraw z warzyw.
Czytaj też:
Prosty patent sprawia, że kluski śląskie zawsze wychodzą. Ten dodatek każdy ma w kuchniCzytaj też:
Dodaję tylko 1 łyżkę do masy ziemniaczanej. Kopytka wychodzą pyszne i aksamitne