Pulpety z ziemniaków, indyka i dodatków to mało znane danie. Przepis na tę potrawę znalazłem w starym kalendarzu kulinarnym. Doskonale sprawdził się, gdy moje dzieci wkraczały w kolejne fazy wybrzydzania podczas posiłków, odmawiając jedzenia produktów, które kiedyś spożywały ze smakiem. Mięsno-ziemniaczane kulki to sprytny sposób, by ukryć nielubiane składniki oraz zachęcić do jedzenia nawet największego niejadka. Po ten przepis warto też sięgać, gdy zostają ugotowane ziemniaki i mięso z rosołu.
Jak zrobić pulpety z ziemniaków, indyka i dodatków?
Potrawa jest prosta i szybka w przygotowaniu, a zachwyca delikatnym smakiem. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować pulpety z ziemniaków, indyka i dodatków ze świeżo ugotowanych składników. Kilka wskazówek na temat przygotowania potrawy od A do Z znajdziesz pod przepisem.
Pulpety ziemniaczane możesz przygotować z różnymi dodatkami, dopasowując smak i sposób obróbki termicznej potrawy do indywidualnych potrzeb i preferencji. Danie wyśmienicie smakuje z różnymi warzywami, które wystarczy przed dodaniem do ziemniaczano-mięsnej masy rozdrobnić i podsmażyć. Dodając do pulpetów warzywa z rosołu np. marchewkę, nie musisz tracić czasu na smażenie, bo miękkie produkty wystarczy drobno posiekać. Do masy na pulpety możesz dodać również podsmażone warzywa mrożone. Smak klopsów wzbogaci dodanie świeżej zieleniny np. natki pietruszki, koperku, cebulki dymki, bazylii, majeranku lub oregano.
Porada: jeżeli nie przepadasz za smakiem indyka, to miało zastąp ten składnik kurczakiem.
Do pulpetów z poniższego przepisu możesz użyć dowolnych ziemniaków. Dzięki dodatkowi wilgotnego mięsa, jajek, warzyw i żółtego sera masa jest zwarta i nie rozpada się podczas pieczenia lub smażenia.
Przepis: Pulpety z ziemniaków, indyka i dodatków
Danie jest wyjątkowo delikatne.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 545 w każdej porcji
Składniki
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- 500 g ugotowanego filetu z indyka lub mięsa z udźca
- 100 g żółtego sera
- 200 g zielonego groszku
- 2 średnie jajka
- 1 mała cebula
- 1 mały ząbek czosnku
- 2 łyżki klarowanego masła
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówZiemniaki z wczorajszego obiadu lekko podgrzej i przeciśnij przez praskę lub utłucz tłuczkiem do ziemniaków. Czosnek oraz cebulę obierz i drobno posiekaj. Mięso z indyka podgrzej na parze i bardzo drobno posiekaj lub zblenduj. Ser żółty zetrzyj na tarce o małych oczkach. Jajka wybij do miseczki.
- Smażenie warzywNa patelni rozgrzej klarowane masło. Zeszklij na nim cebulę i dodaj czosnek. Smaż 1 minutę, cały czas mieszając. Dodaj mrożony groszek, podlej warzywa odrobiną wody i duś na małym ogniu, aż będzie miękki. Podczas duszenia nadmiar płynu powinien odparować. Wskazówka: jeżeli używasz groszku konserwowego, to podsmaż jedynie cebulę z czosnkiem, a groszek odsącz na sitku. Groszek konserwowy polecam dodać razem z przyprawami, żeby nie rozpadł się podczas wyrabiania masy. Miękkie warzywa zdejmij z palnika i pozostaw do ostygnięcia.
- Łączenie składnikówZiemniaki, mięso i podsmażone warzywa przełóż do miski. Dodaj jajka oraz żółty ser i delikatnie wymieszaj (możesz to zrobić łyżką lub dłońmi). Dodaj do masy pieprz ziołowy oraz sól i świeżo mielony pieprz do smaku. Możesz użyć pieprzu czarnego lub pieprzu kolorowego. Wymieszaj doprawioną masę.
- Formowanie pulpetówPrzygotuj miskę z zimną wodą – masa na pulpety klei się do dłoni, więc warto zwilżać je w wodzie przed formowaniem kulek. Możesz zastąpić zimną wodę odrobiną oleju. Z masy na pulpety ziemniaczane formuj kulki wielkości orzecha włoskiego i układaj je na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce z wyposażenia piekarnika.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 190 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wstaw blaszkę z pulpetami do gorącego piekarnika i piecz 20-25 minut. Po upływie połowy czasu pieczenia przewróć ziemniaczano-mięsne kulki na drugą stronę.
Wskazówka: jeżeli chcesz usmażyć pulpety z poniższego przepisu, to możesz dodatkowo obtoczyć je w jajku i bułce tartej lub w samej mące pszennej.
Jak podawać pulpety z ziemniaków, indyka i dodatków?
Gotowe pulpety podawaj gorące. Potrawa wyśmienicie smakuje z dodatkiem ciepłych i zimnych sosów np. sosu pomidorowego oraz sosu czosnkowego. Do pulpetów możesz podać ulubioną surówkę. Ja często podaję te klopsiki z soczystą surówką z kapusty pekińskiej, której smak jest zasługą pysznego sosu.
Jak zrobić pulpety z ziemniaków i mięsa od A do Z?
Jeżeli chcesz przygotować pulpety z ziemniaków, indyka i dodatków ze świeżo ugotowanych składników, to:
- umyte i oczyszczone z błon oraz chrząstek mięso ugotuj w bulionie lub na parze i drobno posiekaj/zblenduj;
- umyte i pokrojone na większe kawałki ziemniaki ugotuj do miękkości i przepuść przez praskę lub utłucz tłuczkiem i pozostaw do ostygnięcia;
- warzywa przygotuj zgodnie z powyższym przepisem.
Nie musisz czekać, aż składniki na pulpety całkiem ostygną – możesz przygotować masę z letnich składników. Uważaj jednak, żeby temperatura ziemniaków, mięsa i warzyw nie była zbyt wysoka, bo jajka się zetną, a ser roztopi, zanim wyrobisz masę.