Ja i moja rodzina uwielbiamy słodkości z ciasta francuskiego, dlatego zawsze staram się mieć je w lodówce. Wtedy, gdy tylko najdzie nas ochota na słodkie co nieco, raz-dwa robię pyszne, domowe wypieki. Ostatnio przygotowałam doskonałe rogaliki. Do ich nadzienia użyłam popularnej, aksamitnej masy. Szkoda tylko, że miałam jedną paczkę tego ciasta.
Czym można nadziać rogaliki z ciasta francuskiego?
Rogaliki z ciasta francuskiego doskonale komponują się z różnymi dodatkami. Można je więc nadziać kawałkami jabłka czy brzoskwini, a także budyniem czy słodkim twarożkiem. Świetnie też w roli nadzienia sprawdzi się krem czekoladowo-orzechowy, a także rozmaite dżemy, powidła i konfitury. Ostatnio jednak wpadłam na pomysł, by nadziać je gotową masą kajmakową. Efekt pozytywnie zaskoczył mnie i moją rodzinę. Okazało się jednak, że moja koleżanka robi podobne rogaliki, tylko zamiast masy kajmakowej wkłada cukierek krówkę. Efekt jest podobno taki sam.
Jak zrobić rogaliki z masą kajmakową?
Rogaliki z gotowego ciasta francuskiego i masy kajmakowej robi się ekspresowo. Wystarczy tylko pokroić ciasto w trójkąty, na każdym położyć trochę masy, całość zwinąć i upiec. Po 15 minutach można się zachwycać tym słodkim, chrupiącym wypiekiem.
Przepis: Rogaliki z masą kajmakową
Rogaliki z ciasta francuskiego nadziewane masą kajmakową
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Francuska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 210 w każdej porcji
Składniki
- 375 g ciasta francuskiego
- 10 łyżeczek masy kajmakowej
- 1 małe jajko
Sposób przygotowania
- Krojenie ciastaCiasto francuskie wyjmij z lodówki pół godziny przed formowaniem rogalików. Pokrój je na 10 długich trójkątów.
- Formowanie rogalikówNa wąskim boku każdego trójkąta połóż łyżeczkę masy kajmakowej. Zwijaj rogalik począwszy od wąskiego boku, w kierunku naprzeciwległego wierzchołka trójkąta. Rogaliki lekko zagnij.
- Pieczenie rogalikówRogaliki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj je rozkłóconym jajkiem. Piecz ok. 15 minut w 210 stopniach Celsjusza.
Jak piec ciasto francuskie, by było puszyste i chrupiące?
Pieczenie ciasta francuskiego to całkiem prosta sprawa. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad.
- Przed formowaniem rogalików czy innych wypieków ciasto francuskie należy nieco ocieplić. Dzięki temu będzie elastyczne i nie będzie się rwało. Tak naprawdę wystarczy je wyjąć z lodówki pół godziny przed przyrządzaniem wypieków.
- Uformowane ciastka należy ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Dzięki temu do niej nie przywrą.
- Wypieki z ciasta francuskiego należy piec w temperaturze ok. 210 stopni Celsjusza. Dzięki temu ładnie wyrosną, zachowując przy tym listkową strukturę.
Czytaj też:
Dzieci ciągle proszą mnie o te proste ciastka. Robię je w chwilę z trzech składnikówCzytaj też:
Biorę paczkę tego ciasta i raz-dwa robię domowe croissanty. Zajadają się nimi nie tylko dzieci