Miękkie kawałki mięsa i przyjemnie zawiesisty, aksamitny sos. Do tego ziemniaki albo kasza, surówka i idealny domowy obiad gotowy. Zrobienie takiego tradycyjnego sosu nie jest trudne, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Na końcu znajdziesz dokładny przepis na sos z karkówki.
Jakie mięso wybrać na sos?
Tradycyjny mięsny sos najlepiej robi się na bazie wieprzowiny. Możesz tu wykorzystać np. karkówkę lub łopatkę. Dobry sos można także zrobić z mięsa wołowego. Na sos nadaje się mięso drobiowe, jednak jest ono dużo delikatniejsze od wieprzowiny i wołowiny i przede wszystkim wymaga krótszego gotowania. W tym przypadku można sięgnąć po mięso indyka albo tłustsze części kurczaka (np. filety z udek).
W sklepach i na stoiskach mięsnych można też kupić pokrojone już mięso na gulasz – najczęściej wieprzowe lub wołowe, czasem także indycze. Zwykle jednak takie mięso jest pokrojone na dość duże kawałki. Do sosu najlepiej pokroić je na mniejsze części.
Jak zrobić sos z mięsem?
Jeśli masz już mięso, dalsze kroki są bardzo proste. Potrzebujesz jeszcze:
- mąkę pszenną lub żółtko do zagęszczania,
- olej,
- przyprawy,
- ewentualnie cebulę i inne warzywa,
- ewentualnie masło,
- wygodny rondel lub garnek z grubszym dnem i pokrywką.
Aby sos był gęsty, zwykle wykorzystuje się do jego zrobienia mąkę. Mąkę najlepiej dodać na początkowym etapie: wystarczy obtoczyć w niej surowe kawałki mięsa. Można przyjąć, że na 500 g mięsa trzeba ok. 5 łyżek mąki pszennej. Tak przygotowane mięso trzeba wrzucić na rozgrzany tłuszcz. Na tym etapie można dodać przyprawy, ewentualnie cebulę (warto!) i inne warzywa (np. marchewkę pokrojoną w kostkę, por, świeżą paprykę pokrojoną w kostkę lub w paski, itp). Mięso z przyprawami i dodatkami najlepiej smażyć na oleju, można też dodać odrobinę masła.
Mięso należy dusić pod przykryciem od kilku do kilkunastu minut. Mąka powinna się lekko zrumienić, jednak trzeba pilnować, aby nic się nie przypaliło. Ta przygotowane mięso należy zalać gorącą wodą (zagotuj wodę w czajniku) i gotować do miękkości. Mięso powinno być przykryte wodą w całości (pamiętaj też, że woda odparuje podczas gotowania). Może to trwać w zależności od rodzaju mięsa od kilkudziesięciu minut do godziny. Jeśli nie wiesz, czy mięso jest dobre – po prostu wyjmij kawałek i spróbuj.
RADA: Podduszone na oleju mięso możesz zalać wytrawnym winem. Po odparowaniu wina dodaj do sosu wodę. Zamiast wody możesz dodać także gotowy bulion mięsny, grzybowy lub warzywny.
Możesz pominąć dodatek mąki i zagęścić swój sos np. żółtkiem. Warto jednak pamiętać, że przesmażone mięso obtoczone w mące nadaje sosowi głębszego smaku.
Jak przyprawić sos z mięsem?
Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Najprostsza wersja to użycie pieprzu ziołowego, soli i pieprzu czarnego. Do sosu warto też dodać liść laurowy i ziele angielskie. Sos mięsny świetnie smakuje z dodatkiem słodkiej i ostrej papryki (tę ostatnią dodaj obowiązkowo, jeśli chcesz mieć pikantny sos). Z mięsnym sosem możesz eksperymentować i dodawać swoje ulubione przyprawy: np. paprykę wędzoną, zioła czy curry (sprawdzi się dobrze przy mięsie drobiowym).
RADA: Do sosu z mięsem możesz dorzucić garść suszonych grzybów leśnych, które podkreślą smak potrawy. Świetnie nadają się do tego wyraziste podgrzybki lub delikatniejsze prawdziwki.
Jak zagęścić sos z mięsem?
Dodatek mąki na początku przygotowania sosu sprawia, że zwykle nie trzeba go już zagęszczać dodatkowo (ważne, żeby nie przesadzić z wodą lub odparować jej odpowiednią ilość). Jeśli sos wyjdzie za rzadki, możesz dodać więcej mąki. Wówczas wymieszaj mąkę z wodą w osobnym naczyniu (np. kubku), dodaj do mieszaniny sos z garnka, wymieszaj i dopiero wlej wszystko do sosu i dobrze wymieszaj.
Jak zagęścić sos bez mąki? Możesz wykorzystać sposób z żółtkiem. Dodatek mąki na początku nie jest też przeszkodą, aby potem dodatkowo zagęścić sos żółtkiem. Aby zagęścić sos żółtkiem, należy odlać nieco sosu i go przestudzić. W osobnym naczyniu należy dokładnie wymieszać taki sos z surowym żółtkiem (w proporcji na 400-500 g mięsa będzie to 1 lub 2 żółtka). Dokładnie wymieszane żółtko z sosem, wlej do garnka i dokładnie wmieszaj w resztę sosu, gotuj wszystko jeszcze przez chwilę. Sprawdź też inne sposoby na zagęszczanie sosu.
Czy do sosu z mięsem dodaje się śmietanę?
Sos z mięsem można zabielić śmietaną. Ten zabieg sprawi, że zyska nieco na gęstości, ale też nabierze delikatności. Możesz tu wykorzystać dowolną śmietanę dedykowaną do zup i sosów, także kremówkę, która z kolei doda sosowi przyjemnej słodyczy (ale i sporej ilości kalorii). Jeśli robisz sos z wykorzystaniem orientalnych przypraw, możesz go zabielić mlekiem kokosowym.
Z czym podawać mięsny sos?
Mięsny sos to doskonały dodatek do obiadu. Można go łączyć z ziemniakami, kaszami (świetnie pasuje do kaszy gryczanej albo pęczaku), makaronami. Można go także podawać z ryżem albo zjeść w towarzystwie kromki chleba. Pasuje też do klusek na parze, klusek śląskich czy kopytek. Taki sos do doskonały dodatek do placków ziemniaczanych.
Jak odgrzewać sos z mięsem?
Po ostygnięciu sos z mięsem zwykle bardzo gęstnieje, wręcz może przybrać formę galaretki. Możesz go szybko odgrzać w mikrofalówce, ale jeśli robisz to na kuchence, a sos jest bardzo gęsty, dolej odrobinę wody, dzięki temu sos nie powinien się przypalić (mieszaj go jednak przy podgrzewaniu).
Jak zrobić sos z karkówki?
Karkówka jest bardzo dobrym wyborem na zrobienie tradycyjnego, zawiesistego sosu. Z pół kilograma mięsa można zrobić solidny i zarazem niedrogi obiad dla całej rodziny – z podanych w przepisie proporcji wyjdą cztery duże porcje. Sos jest dość gęsty, jeśli wolisz nieco rzadsze sosy, po prostu dodaj mniej mąki. Proponujemy, aby podawać taki sos z ulubioną kaszą i w towarzystwie kiszonej kapusty albo z kiszonym ogórkiem.
Przepis: Sos z karkówki
Sos z mięsem wieprzowym idealny do obiadu.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 450 w każdej porcji
Składniki
- 500 g karkówki
- 5 łyżek mąki pszennej
- 1 duża cebula
- 6 łyżek oleju
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- 2 płaskie łyżeczki pieprzu ziołowego
- 1 l wody
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie mięsa i cebuli
- Dodawanie mąki
- Duszenie mięsa
- Gotowanie sosu
Czytaj też:
Fasolka po bretońsku nie musi powodować wzdęć. Poznaj przepis mojego taty na to danieCzytaj też:
Moja rodzina uwielbia te gołąbki. Ja również, bo są pyszne i mniej czasochłonne od tradycyjnych