Mięsne kulki w sosie to jedno z ulubionych dań kuchni polskiej. Robię pulpety z różnymi sosami, ale moja rodzina najbardziej lubi klasyczną wersję mięsnych kulek w zredukowanym sosie własnym, na bazie aromatycznego bulionu.
Jakie mięso na pulpety?
Na pulpety nadaje się mięso mielone wołowe, wieprzowe, drobiowe oraz mięso mielone mieszane. Ważne, żeby nie było ono bardzo chude, bo mięsne kulki mogą się rozpadać. Robiąc pulpety z chudego drobiu (z piersi z kurczaka lub indyka), warto dodać nieco mięsa z udźca lub umiarkowanie tłustej wieprzowiny np. szynki.
Jak zrobić pulpety w sosie własnym?
Pulpety w sosie własnym to proste danie kuchni polskiej. Wystarczy przygotować masę mięsną, uformować kulki, obsmażyć je na patelni, a następnie upiec w piekarniku w aromatycznym bulionie lub rosole z wczorajszego obiadu. Smak sosu wzbogacam m.in. podsmażoną cebulą z czosnkiem, liściem laurowym, zielem angielskim, majerankiem i kminkiem. Możesz dodać też inne zioła i przyprawy np. tymianek, ostrą paprykę lub papryczkę chili. Porada: pamiętaj, że im dłużej wyrabiasz masę mięsną, tym mniej zbite są pulpety.
Nie ma potrzeby zagęszczania sosu mąką. Po zalaniu pulpetów bulionem i piekę je do miękkości bez przykrycia, dzięki czemu nadmiar płynu odparowuje i sos gęstnieje. Możesz również udusić mięsne kulki w garnku. W tym przypadku polecam przed końcem gotowania zdjąć pokrywkę i odparować nadmiar płynu na średnim ogniu, często mieszając, żeby potrawa się nie przypaliła.
Przepis: Pulpety w sosie własnym
To tradycyjne danie mięsne ma długą tradycję w polskiej kuchni.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
Na pulpety:
- 750 g mięsa mielonego
- 1 czerstwa bułka kajzerka
- 1 duże jajko
- 1 mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 łyżeczki mielonego kminku
- 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 3 łyżki klarowanego masła lub oleju do smażenia
- sól i pieprz
Na sos:
- 600 ml bulionu
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 małe liście laurowe
- 2 kulki ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziaren kminku
- 1 łyżka majeranku
- sól i pieprz
Do panierowania:
- 3 łyżki mąki pszennej
Sposób przygotowania
- Uszykowanie masy mięsnejCebulę i czosnek obierz, drobno posiekaj. Bułkę kajzerkę namocz w wodzie (opcjonalnie mleku lub wodzie z mlekiem) i odciśnij. Jajko wybij do miseczki lub na talerzyk. Mięso mielone przełóż do miski. Jeżeli jest prosto z lodówki, to odczekaj chwilę, żeby nieco się ogrzało. Dodaj cebulę, czosnek, odciśniętą kajzerkę i jajko. Wymieszaj. Wsyp kminek, słodką paprykę i pieprz ziołowy. Wyrób masę mięsną dłonią. Dobrze wyrobiona masa mięsna jest jednolita i odchodzi od brzegów miski. Dopraw wyrobione mięso do smaku solą oraz pieprzem i wymieszaj.
- Formowanie pulpetówZ masy mięsnej uformuj kulki. Robię pulpety wielkości orzechów włoskich, odmierzając porcje mięsa za pomocą łyżki, ale możesz również zrobić większe pulpety. Pamiętaj jednak, że wielkość porcji mięsa wpływa na czas pieczenia/duszenia.
- Panierowanie i obsmażanieMięsne kulki obtocz w mące. Możesz pominąć ten krok i obsmażyć mięso bez panierowania. Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki klarowanego masła i obsmaż obtoczone w mące pszennej pulpety z każdej strony. Obsmażone pulpety zdejmij z patelni za pomocą łyżki cedzakowej i przełóż do naczynia żaroodpornego lub innego naczynia do zapiekania.
- Smażenie i dodanie bulionuNa patelnię po smażeniu mięsa dodaj pozostałe masło klarowane (jeżeli tłuszcz z mąką się przypaliły, to najpierw umyj patelnię). Zeszklij cebulę i dodaj czosnek. Smaż 1 minutę, cały czas mieszając. Podsmażoną cebulę z czosnkiem (bez tłuszczu) przełóż do naczynia z pulpetami. Zalej wszystko bulionem. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarna kminku i wymieszaj. Dopraw sos do smaku solą i pieprzem. Posyp wierzch mięsnych kulek roztartym w dłoniach majerankiem. Porada: jeżeli nie liczysz kalorii, to możesz dodać bulion na patelnię z cebulą i czosnkiem, zagotować i zalać mięso gorącym płynem.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wstaw naczynie z pulpetami do gorącego piekarnika i piecz do miękkości mięsa przez 35-40 minut, od czasu do czasu mieszając.
Jak podawać pulpety w sosie własnym?
Pulpety w sosie własnym podawaj gorące np. z ziemniakami, kaszą, ryżem lub pieczywem i surówką. Do pulpetów w sosie własnym doskonale pasuje również jarzynka na ciepło np. zasmażane buraczki lub zasmażana marchewka z groszkiem. Przed podaniem możesz wyjąć mięso i przetrzeć sos przez sitko lub zblendować, wtedy będzie gładki i aksamitny.
Czytaj też:
Te kotlety biją na głowę klasyczne mielone. Są o niebo delikatniejsze i bardziej chrupiąceCzytaj też:
Na rodzinne przyjęcie w domu zrobiłam te roladki. Mało przy nich pracy, a smakowały każdemu