Pierogi to proste i sycące danie, które mogę podać nie tylko na obiad. Zrobienie go wymaga trochę pracy, ale warto. Zwykle decyduję się na przygotowanie większej porcji za jednym zamachem i potem po prostu odmrażam zapasy. W przypadku prostego farszu z dwóch składników jest jednak nieco inaczej. To pieczarek i cebuli często mam nadmiar – bo podaję je do mięs, naleśników lub kanapek – i gdy już szybko trzeba je zjeść, dorabiam ciasto i gotuję smaczne pierogi. Rodzina jest więcej niż zachwycona.
Jak zrobić smaczne pierogi z pieczarkami?
Przygotowanie tej potrawy nie jest trudne. Musisz tylko zagnieść elastyczne ciasto, zamknąć w nim podduszone pieczarki z dodatkiem cebuli i takie smakowite sakiewki ugotować w osolonym wrzątku. Niektórzy pierogi podsmażają jeszcze na patelni, ale osobiście za tym nie przepadam. Te pierogi już po wyjęciu z wody są pyszne.
Przepis: Pierogi z pieczarkami i cebulą
Pyszne pierogi z prostym farszem z dwóch składników.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 471 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 250 ml gorącej wody
- 1 łyżeczka soli
Na farsz:
- 500 g pieczarek
- 2 średnie cebule
- pieprz
- sól
- 3 łyżki oleju rzepakowego
Sposób przygotowania
- Wyrabianie ciasta na pierogiDo dużej miski przesiej mąkę pszenną. Wymieszaj ją z solą, a następnie uformuj w niej niewielki dołek. Stopniowo wlewaj do niego gorącą wodę, mieszając ją z mąką przy pomocy łyżki. Gdy dodasz cały płyn, wyrabiaj ciasto rękoma, aż stanie się gładkie i elastyczne. Przykryj je ściereczkę i odstaw na czas przygotowania farszu.
- Uszykowanie farszuPieczarki umyj, osusz. Pokrój je w drobną kostkę. Cebulę obierz i posiekaj. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy. Zeszklij na nim cebulę, a następnie wrzuć pieczarki. Smaż na średnim ogniu, aż grzyby wyraźnie zmniejszą objętość. Na koniec dopraw całość solą i pieprzem.
- Lepienie i gotowanie pierogówCiasto na pierogi rozwałkuj na placek o grubość 2-3 mm. Przy pomocy szklanki wycinaj z niego krążki. Na każdy z nich nałóż porcję farszu i starannie zlep brzegi. Pierogi gotuj w osolonym wrzątku przez 3-4 minuty (liczone od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię).
Jak podać pierogi z prostym farszem?
Danie najlepiej smakuje bezpośrednio po przyrządzeniu. Po wyjęciu z wody posyp pierogi posiekaną natką pietruszki lub polej odrobiną ziołowej oliwy, a będzie pysznie. Moi bliscy lubią też zanurzać je w gęstej kwaśnej śmietanie.
Inne warianty pierogów z pieczarkami
Zamiast cebuli możesz wykorzystać pora. Jest delikatniejszy i ma lekko słodkawy smak z nutką czosnku, więc świetnie podkreśli smak pieczarek. Zrób tak zwłaszcza wtedy, gdy kawałek warzywa pozostał ci po gotowaniu rosołu i nie wiesz, jak go zużyć. Oprócz cebuli do pieczarek możesz też dodać czosnek. Wtedy farsz na pierogi będzie wyrazisty i pełen charakteru. Czosnek dodaj pod sam koniec smażenia, by się nie przypalił i nie nabrał goryczy.
Smak grzybów podkreślą również zioła. Dopraw pieczarki na patelni suszonym tymiankiem, rozmarynem lub majerankiem, a będą wyjątkowo aromatyczne. Jeśli masz dostęp do ziół świeżych, koniecznie ich użyj. Możesz je delikatnie rozetrzeć w moździerzu i dodać na patelnię lub smażyć krótko na oliwie z oliwek i potem takiego tłuszczu użyć do przyrządzenia pieczarek lub polania ugotowanych pierogów.
Czytaj też:
Odkryj przepis mojej babci na pierogi z mięsem z rosołu. To smak polskiej tradycji bez marnotrawstwaCzytaj też:
Zawsze tak robię pierogi ruskie. Każdy, kto ich spróbuje, pyta, co dodaję do farszu