Owsiankę można zrobić na wiele sposobów i z różnymi dodatkami. Niezależnie od tego, który wybierzesz, zawsze do owsianki można dodać otręby. Owsianka z otrębami zadziała na jelita niczym miotełka.
Jak działają na organizm otręby?
Otręby to nic innego, jak produkt uboczny przemiału zbóż. Są różne rodzaje otrębów. Te najbardziej popularne to pszenne, żytnie czy owsiane. Niezależnie, które wybierzesz, twój organizm szybko powinien odczuć korzyści przy ich stosowaniu.
Po otręby powinny sięgać przede wszystkim osoby, które są na diecie odchudzającej. Błonnik zawarty w otrębach wspiera pracę jelit, ale też zapewnia uczucie sytości, co pozwala uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami. Dodatkowo błonnik to cenne źródło białka, węglowodanów, żelaza, potasu, cynku i fosforu. Regularne jedzenie otrębów pomaga także oczyścić organizm.
Jak zrobić owsiankę z otrębami?
Najważniejsza zasada: nie przesadź z ilością otrębów, bo przyniesie to odwrotny skutek. Na początek dodawaj do owsianki 1 łyżeczkę otrębów, a potem stopniowo możesz zwiększyć ich ilość do trzech łyżeczek dziennie. Zrobienie owsianki z otrębami jest dziecinnie proste – wystarczy dosypać je do dowolnej owsianki na dowolnym etapie jej przygotowania. Zrób swoją owsiankę tak jak zwykle, tylko dodaj do niej otręby.
Możesz skorzystać z naszych porad i przepisów dotyczących owsianek:
Ważne: jeśli wprowadzasz do swojej diety otręby, koniecznie zadbaj o to, aby pić odpowiednią ilość wody. Otręby pęcznieją w układzie pokarmowym (m.in. dzięki temu dają uczucie sytości), ale jeśli nie przyjmujesz odpowiedniej ilości płynów, zamiast oczyścić jelita, mogą spowodować zaparcia.
Czytaj też:
Ta kawa z mlekiem nigdy nie idzie w boczki. Jak zrobić złote latte?Czytaj też:
Weź płatki owsiane, banany i jajka. Nie uwierzysz, jak szybko zrobisz z nich zdrowe śniadanie