Sałatka jarzynowa cieszy się w Polsce dużą popularnością. Z pewnością wynika to z jej doskonałego smaku, ale też dostępności składników używanych do jej przyrządzenia. Przeważają w niej warzywa korzeniowe, które można kupić przez cały rok i to po przystępnej cenie. Dorzuca się też do niej kilka dodatków, które mają za zadanie podnieść jej smak. Niestety przy okazji składniki te przyspieszają też psucie się sałatki jarzynowej. Rozwiązanie tego problemu jest więc bardzo proste.
Które składniki przyspieszają psucie się sałatki jarzynowej?
Podstawą sałatki jarzynowej są gotowane warzywa korzeniowe. Charakteryzują się one dość dużą odpornością na psucie się. Do sałatki dorzuca się też posiekane ogórki kiszone, które także są dość trwałym produktem. Podobnie zresztą, jak groszek czy kukurydza z puszki, w które wzbogaca się sałatkę jarzynową.
Do mniej trwałych dodatków do sałatki jarzynowej należą natomiast: cebula, jabłko, gotowane na twardo jajka i majonez. Cebula i jabłko są świeżymi produktami, które po wymieszaniu z pozostałymi składnikami wchodzą w różne reakcje, co przyspiesza psucie się potrawy. Jajka i majonez (też zawiera jajka) są natomiast produktami bogatymi w białko, a przez to łatwo się psującymi. Niektórzy wzbogacają też sałatkę jarzynową posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem i one również zmniejszają trwałość potrawy.
Jak przyrządzać sałatkę jarzynową, by nie psuła się tak szybko?
Rozwiązanie problemu z szybko psującą się sałatką jarzynową jest bardzo proste. Wystarczy nie dodawać do niej od razu tych najbardziej wrażliwych na zepsucie produktów. To nie doda nam pracy, a ustrzeże nas przed ewentualnym zatruciem pokarmowym. Wszak najwięcej czasu w przygotowaniu sałatki jarzynowej zajmuje zawsze obranie i pokrojenie warzyw korzeniowych. Jajek, cebuli i jabłek nie dodaje się do sałatki zbyt dużo, a jedynie dla smaku. Dlatego posiekanie ich w ostatniej chwili, dodanie do sałatki i wymieszanie, nie zajmie dużo czasu. Podobnie zresztą, jak połączenie posiekanych składników z majonezem.
Podsumowując, sałatkę jarzynową można zrobić z wyprzedzeniem, jednak tylko częściowo. Należy bowiem poprzestać na ugotowaniu, obraniu i posiekaniu warzyw korzeniowych. Można też od razu dorzucić do niej odsączony groszek i posiekane ogórki kiszone. Tak przygotowaną podstawę do sałatki należy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce do 4-5 dni. W dniu, w którym planujesz podać sałatkę, weź taką ilość ugotowanych warzyw, jaką podejrzewasz, że zejdzie i wymieszaj je z mniej trwałymi produktami. Podobnie zrób następnego dnia, przygotowując kolejną porcję świeżej sałatki.
Jak przechowywać sałatkę jarzynową?
Gotową sałatkę jarzynową należy przechowywać w lodówce 2-3 dni. Dobrze jest umieścić ją w zamkniętym naczyniu lub owinąć miseczkę folią spożywczą, by majonez nie pochłonął obcych zapachów.
Jeśli posiekałaś za dużo warzyw korzeniowych, możesz je nawet zamrozić. Umieść je tylko w torebce lub pojemniku do zamrażania i przechowuj w zamrażarce nawet kilka tygodni. Po rozmrożeniu możesz je wymieszać z wrażliwymi składnikami sałatki i podać na stół.
Czytaj też:
To chyba najbardziej niezwykły sposób podania sałatki jarzynowej. Wygląda obłędnieCzytaj też:
Najlepsze przepisy na sałatki na święta. Wśród nich nasze hity – jajeczna i warstwowa