Dżem jabłkowy po raz pierwszy przygotowałam w zeszłym roku, gdy od znajomej dostałam sporą ilość jabłek o lekko kwaśnym smaku. Nie miałam już wtedy ochoty na szarlotkę i zastanawiałam się co zrobić z owocami. Przepis w padł mi w oko podczas przeglądania jednej z kolorowych gazet.
Robiłam wcześniej dżemy i zawsze kojarzyły się z czasochłonnym zajęciem. Tu receptura była bardzo prosta, ale postanowiłam spróbować. Dobrze zrobiłam, bo smakołyk okazał się tak dobry, że cała rodzina zajadała się nim później z ochotą.
Jak zrobić smaczny dżem jabłkowy?
Obfitujące w błonnik owoce zamkniesz w słoikach naprawdę szybko. Wystarczy, że po oczyszczeniu pokroisz je w kostkę i poddusisz przez godzinę z dodatkiem cukru i soku z cytryny. Zadbaj tylko o czystość słoików przeznaczonych do zamykania dżemu z jabłek, a wyrób będzie przydatny do spożycia nawet przez kilka miesięcy.
Przepis: Dżem jabłkowy
Pyszny dżem z jabłek, idealny do pieczywa i wypieków.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 141 w każdej porcji
Składniki
- 2 kg kwaskowych jabłek
- 1 kg cukru
- 1 cytryna
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówJabłka umyj, obierz ze skórki i usuń gniazda nasienne. Pokrój je w kostkę. Z cytryny wyciśnij sok.
- Gotowanie dżemuOwoce wrzuć do dużego garnka, zalej sokiem z cytryny i zasyp cukrem. Gotuj na małym ogniu przez godzinę, mieszając od czasu do czasu.
- Zamykanie dżemu jabłkowego w słoikachGdy jabłka, rozpadną się i zgęstnieją, przenieś je do czystych i wyparzonych słoików. Zakręć dokładnie. Ustaw do góry dnem i wystudź. Chłodne przenieś do spiżarki.
Jak podać dżem z jabłek?
Owocowy smakołyk jest idealny do świeżego pieczywa takiego jak maślana brioszka czy chałka. U mnie w domu często pojawia się też jako dodatek do naleśników z serem. Możesz też użyć go do przygotowania kultowego ryżu z jabłkami. Sama za tym daniem nie przepadam, ale moja znajoma wzbogaciła dżem o odrobinę cynamonu i przygotowała takie danie dla swoich dzieci. Młodzi byli zachwyceni.
Domowy dżem jabłkowy sprawdza się też jako dodatek do jesiennej herbaty, której smak podkreśla lepiej niż niejedna konfitura.
Inne warianty dżemu jabłkowego
Do mojego dżemu z jabłek użyłam kwaśnych owoców odmiany boiken, które mają kruchy i łatwo rozpadający się miąższ. Ty możesz wykorzystać takie owoce, jakie masz pod ręką. Jeśli będą twarde, zamiast je kroić w kostkę, zetrzyj na tarce. Wtedy dużo szybciej rozpadną się i zagęszczą.
Jeśli twoje jabłka będą bardzo słodkie, dodaj więcej soku z cytryny lub zmniejsz ilość wsypywanego cukru. Pamiętaj tylko, że dodatek cukru sprawia, że potem dżem jabłkowy dużo rzadziej się psuje. Zmniejszając jego zawartość w wyrobie lub w ogóle z niego rezygnując, koniecznie zapasteryzuj gotowy dżem z jabłek. Takie potraktowanie przetworów da ci gwarancję, że nie spleśnieją.
Czytaj też:
Mało kto robi dżem z tych owoców, a jest pyszny. Mam prosty patent na jego zagęszczenieCzytaj też:
Przyjaciółka poczęstowała mnie pysznym dżemem. Powinna dostać medal za ten przepis