Szybko, smacznie i tanio: tak można krótko podsumować ten obiad z makaronem. Makaron z pieczarkami to same proste składniki i niewiele pracy. Cały obiad jest gotowy w 15 minut.
Jak zrobić makaron z pieczarkami?
Do zrobienia tego dania można wykorzystać dowolne pieczarki. Sekretem jest sposób ich smażenia. Najpierw na patelni lądują grzyby, a dopiero potem cebulka, masło i na koniec śmietana, która połączy wszystko w aksamitny, mocno grzybowy, aromatyczny sos. Do sosu warto dodać dużo pieprzu, najlepiej świeżo zmielonego lub grubo młotkowanego, jeśli lubisz pieprzne dania.
Możesz tu wykorzystać dowolny makaron, dobre będą wstążki, ale też kolanka, kokardki, rurki czy świderki. Weź to, co akurat masz pod ręką. Ważne, aby makaron ugotować w dobrze osolonej wodzie, a następnie łyżką cedzakową dorzucić go na patelnię z sosem pieczarkowym. Na tym etapie do sosu warto dodać trochę wody z makaronu, która nada mu idealnej konsystencji.
Przepis: Makaron z pieczarkami
Szybki obiad z makaronem.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 2
- Liczba kalorii
- 881 w każdej porcji
Składniki
- 200 g makaronu
- 200 g pieczarek
- 1 szklanka śmietany 18%
- 1 mała cebula
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka masła
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówWstaw makaron do gotowania w osolonej wodzie. Pieczarki i cebulę pokrój, Na rozgrzaną na głębszej patelni oliwę wrzuć pieczarki i smaż, aż zaczną się rumienić. Dodaj cebulę, smaż wszystko razem, aż się cebula zacznie szklić, dodaj masło.
- Robienie daniaDo pieczarek i cebuli dodaj śmietanę, dopraw solą i pieprzem. Dodaj makaron i wymieszaj wszystko. W razie potrzeby dolej wody z makaronu.
Makaron z pieczarkami należy podawać od razu. Danie można posypać tartym parmezanem, skropić dobrą oliwą czy posypać świeżą natką pietruszki.
Inne pomysły na makaron z pieczarkami
W zależności od tego, co mam akurat pod ręką, często modyfikuje podstawowy przepis. Lubię do tego makaronu z pieczarkami dodać też coś zielonego. Najczęściej jest to por lub seler naciowy, a czasem jedno i drugie. Pokrojone warzywa wrzucam na patelnię razem z masłem i smażę krótko wszystko razem, a potem dodaję śmietanę i makaron.
Czasem na patelni ląduje także pokrojona w kostkę kolorowa papryka. W wersji z mięsnym akcentem można dodać do sosu usmażoną na złoto pancettę albo pokrojone w kostkę filety z kurczaka. Do sosu można również dodać sporą ilość tartego, żółtego sera lub posypać nim gotowe już danie.
Czytaj też:
Do smażenia pieczarek zawsze dodaję dwa składniki. Ten patent podejrzałam u znajomego kucharzaCzytaj też:
To najlepsze muffiny z serem i szynką. Robię je zamiast kanapek na śniadanie, lunch i kolację