Przepis na pierogi z wędzonym łososiem może okazać się największym hitem tych świąt. To rybne pierogi wypełnione po brzegi farszem, otulone delikatnym ciastem, bardzo aromatyczne. Jednocześni sam farsz to tylko kilka chwil pracy.
Jak zrobić rybne pierogi z wędzonym łososiem?
Do farszu najlepiej wykorzystać łososia wędzonego na ciepło. Może to być dowolna część ryby lub mieszanka różnych części (w tym tłustych brzuszków). Do farszu wykorzystuje się samo mięso, bez skórki. Wystarczy je rozdrobnić, dodać ricottę (jeśli chcesz, możesz dodać jej więcej, niż w przepisie) i nieco śmietany, aby farsz nabrał odpowiedniej konsystencji. Kropką nad i jest dodatek aromatycznego koperku.
Rada: do farszu na pierogi zamiast ricotty lub razem z ricottą można także dodać słony i wyrazisty ser feta.
Nasze ciasto to ciasto z dodatkiem masła i jajka. Wychodzi niezwykle delikatne i pyszne. Oczywiście możesz też wykorzystać tu inny dowolny przepis na ciasto do pierogów. Wiele osób ma swoje ulubione i sprawdzone: jeśli i ty do nich należysz, śmiało rób ciasto według własnych zasad.
Przepis: Pierogi z wędzonym łososiem
Pyszne pierogi z rybnym farszem.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 141 w każdej porcji
Składniki
na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 250 ml letniej wody
- 1 jajko
- 50 g masła
- szczypta soli
na farsz:
- 500 g łososia wędzonego na zimno
- 250 g ricotty
- 4 łyżki śmietany 18%
- 1/2 pęczka koperku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaMasło rozpuść w rondelku i ostudź. Z mąki, wody, przestudzonego masła, jajka i szczypty soli wyrób ciasto (można użyć robota z hakiem do wyrabiania). Zawiń je w folię i odstaw do lodówki na 30 minut.
- Robienie farszuRicottę rozdrobnij widelcem i wymieszaj ze śmietaną. Łosia drobno pokrój, koperek posiekaj. Wymieszaj wszystkie składniki na farsz, dopraw sola i pieprzem.
- Gotowanie pierogówCiasto rozwałkuj, wykrawaj z niego krążki i napełniaj farszem. Zlep dobrze brzegi. Gotuj pierogi w osolonym wrzątku (od wypłynięcia 3 minuty).
Takie pierogi można zamrozić. Wówczas najlepiej mrozić je surowe. Potem zamrożone pierogi wystarczy wrzucić na wrzątek i gotować od wypłynięcia kilka minut dłużej niż świeżo zrobione.
Jak podawać rybne pierogi?
Rybne pierogi nie potrzebują wiele: wystarczy, że polejesz je dobrą oliwą albo olejem lnianym (który również ma charakterystyczny, lekko rybny posmak). Takie pierogi można też podawać z sosami na bazie śmietany, przyrządzonymi na zimno lub na ciepło. Może to być np. sos koperkowy, pietruszkowy, czy sos z cebulką i czosnkiem (cebulę i czosnek smaż krótko na oliwie i maśle, dodaj śmietanę, dopraw solą i pieprzem i gotuj chwilę).
Czytaj też:
Przepis na genialne paszteciki mam z koła gospodyń wiejskich. Robię je nie tylko na WigilięCzytaj też:
U mnie w domu je się uszka z grzybami tylko w takiej wersji. Biją na głowę te gotowane