To przepis, który dostałam kilka lat temu od rewelacyjnych kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich w Sielsku na Pomorzu Zachodnim. Przygotowywałam wówczas reportaż o kole, które obchodziło swoje urodziny, a kobiety akurat szykowały się do świąt Bożego Narodzenia. Pani Halina, która podzieliła się przepisem na swoje kapuśniaczki, śmiała się, że są tak dobre, że szkoda je robić tylko raz w roku. I miała całkowitą rację: ja do przepisu wracam dużo częściej, czasem robię też te paszteciki z innym farszem. Oczywiście najlepiej smakują z kubkiem gorącego, dobrego barszczu czerwonego na zakwasie.
Jak zrobić drożdżowe kapuśniaczki?
Każdy, kto choć raz w życiu robił ciasto drożdżowe, bez trudu poradzi sobie z tym przepisem. Samo ciasto ma jednak sekretny składnik: to gałka muszkatołowa. Dodaj dużą szczyptę, a nawet dwie, najlepiej świeżo startej gałki.
Pani Halina podczas mojej wizyty w Sielsku dała też kilka cennych rad dotyczących farszu z kapusty. Kapusty kiszonej nie można moczyć, musi być kwaśna. Jak podkreśliła pani Halina, nie ma sensu wypłukiwać z kapusty tego, co w niej najcenniejsze i najlepsze. Ona zamiast grzybów do kapusty dodaje też często proszek grzybowy (mielone grzyby). I jak radziła, farsz doskonale smakuje z suszonymi prawdziwkami lub proszkiem z tych grzybów.
Jeśli chcesz, aby kapuśniaczki miały ładą, błyszczącą skórkę, posmaruj je przed pieczeniem jajkiem rozmąconym z łyżką mleka. Wówczas możesz też posypać wierzch pasztecików dodatkami: np. makiem czy kminkiem.
Przepis: Kapuśniaczki
Drożdżowe paszteciki idealne na Wigilię.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 215 w każdej porcji
Składniki
Ciasto:
- 500 g mąki
- 2 jajka
- 50 g drożdży
- 1 szklanka ciepłego mleka
- ¾ kostki rozpuszczonego masła
- sól, pieprz
- 1/2 łyżeczki cukru
- szczypta gałki muszkatołowej
Nadzienie:
- 500 g kapusty kiszonej
- 6 suszonych grzybów
- 1 łyżka oleju
- 1 cebula
- 1 jajko
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaZ drożdży, części mleka i cukru zrób zaczyn. Kiedy zacznie pracować, dodaj mąkę, jajka, resztę mleka i przyprawy. Wyrabiaj ciasto, stopniowo dodając rozpuszczone masło. Wyrabiaj ciasto ok. 10-15 min. Przykryj i odstaw do wyrośnięcia.
- Robienie farszuKapustę ugotuj do miękkości z grzybami, odcedź i wszystko drobno posiekaj. Cebulę podsmaż na oleju. Wymieszaj kapustę z grzybami, cebulę, dodaj jajko, dopraw wszystko solą i pieprzem.
- Pieczenie pasztecikówCiasto rozwałkuj i krój na prostokąty. Na każdy kładź nadzienie i zawijaj. Możesz też zawinąć farsz w duży kawałek ciasta (niczym roladę) i pokroić na kawałki. Odstaw paszteciki ułożone na blasze na kilkanaście minut, aby jeszcze trochę wyrosły. Piecz ok. 20-30 minut (na złoto).
Kapuśniaczki najlepiej smakują podane na ciepło. Można je podgrzać przed podaniem w piekarniku.
Paszteciki drożdżowe z innym farszem
Ciasto drożdżowe z tego przepisu możesz tak naprawdę nadziewać dowolnym farszem. Jeśli szykujesz masę na świąteczny pasztet, możesz część wykorzystać do zrobienia mięsnych pasztecików. Ja w ciągu roku lubię też robić paszteciki ze szpinakiem i serem. Moja koleżanka z kolei wykorzystuje przepis od pani Haliny i nadziewa ciasto farszem z pieczarek i żółtego sera. W każdej wersji smakują rewelacyjnie, ale ta wigilijna, z nadzieniem z dobrej, kiszonej kapusty, moim zdaniem nie ma sobie równych.
Czytaj też:
Paszteciki z ciasta francuskiego to przekąska na medal. Sekretem jest mięso i jeden pyszny dodatekCzytaj też:
Najlepszy przepis na pierogi z kapustą mam od babci Ani. Sekretem farszu jest jeden dodatek