Ketchup ze śliwek odkryłam przypadkiem. Szukałam pomysłu na podanie kalafiora i natknęłam się na pyszny przepis na warzywo w panierce. Dodatkiem był właśnie lekko pikantny sos ze śliwkami. W jego smaku zakochałam się od pierwszego spróbowania i już na stałe wszedł do mojego kulinarnego repertuaru. Jego przygotowanie jest banalne.
Jak zrobić ketchup ze śliwkami?
Ten sos łączy w sobie to, co uwielbiam w końcówce lata. Słodycz śliwek przeplata się tu z lekko kwaskowatą nutą pomidorów podbitą sokiem z limonki. Smak budują też cebula i czosnek, a jego głębię podkręca jeszcze koncentrat pomidorowy. Wyrazistego charakteru sosowi ze śliwkami dodatkowo nadaje papryczka chili. Nie używam jej dużo, ale jeśli nie masz ochoty na rozgrzewający efekt, pomiń ten dodatek. Nie rezygnuj jednak ze spróbowania tego specjału. Komu go nie podałam, był zachwycony i prosił o przepis.
Przepis: Ketchup ze śliwkami
Lekko pikantny sos na bazie śliwek i pomidorów.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 64 w każdej porcji
Składniki
- 600 g śliwek węgierek
- 2 pomidory malinowe
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki papryczki chili
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki soku z limonki
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 200 ml letniej wody
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówŚliwki umyj, pozbaw pestek. Pomidory opłucz i pokrój w kostkę. Cebulę oraz czosnek obierz, posiekaj. Z chili usuń pesteczki, pokrój drobniutko.
- Gotowanie ketchupu ze śliwkamiWszystkie warzywa oraz śliwki wrzuć do garnka. Podsmażaj przez 10-12 minut. Dodaj koncentrat pomidorowy, sos sojowy miód, sok z limonki i olej sezamowy. Zmniejsz ogień i duś jeszcze około 7 minut. Zblenduj na gładki sos i przenieś do czystych słoików. Zakręć.
- Pasteryzowanie przetworówW dużym garnku umieść ściereczkę. Ustaw na niej weki. Wlej wodę do 3/5 wysokości naczyń i doprowadź ją do wrzenia. Gotuj na wolnym ogniu przez kwadrans. Wyjmij i wystudź. Chłodny ketchup ze śliwkami przenieś do spiżarki.
Jak podawać ketchup ze śliwkami?
Nietuzinkowy ketchup świetnie komponuje się z daniami mięsnymi np. z pieczoną na grillu karkówką czy duszonym schabem. Możesz nim posmarować gotową potrawę lub użyć sosu ze śliwkami do sporządzenia marynaty.
Ketchup ze śliwkami będzie smaczny także w towarzystwie smażonej kiełbasy, hot doga, wołowego burgera lub skrzydełek z kurczaka. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by maczać w nim frytki, kawałki serów albo warzywa smażone w cieście np. krążki cebulowe.
Inne warianty sosu ze śliwkami
Ketchup ze śliwkami możesz przygotować w bardziej aromatycznej wersji z przyprawami korzennymi np. cynamonem, kardamonem czy goździkami.
Smak sosu ze śliwkami możesz też urozmaicić, dodając do niego kumin lub kolendrę. Ciekawym pomysłem będzie też wrzucenie innych owoców np. jabłek lub gruszek.
Jeśli lubisz bardzo ostre sosy, dopraw ketchup ze śliwkami sosem sriracha. Możesz też zastąpić koncentrat pomidorowy koreańską pastą gochujang.
Czytaj też:
Tę pastę warzywną poznałam podczas urlopu na Bałkanach. Robię spory zapas i wykorzystuję do kanapek i mięsCzytaj też:
Tę pyszną pastę zjadłam ostatnio w libańskiej restauracji. Szef kuchni wyjawił mi przepis