Chyba najszybszym daniem z jaj, jakie możemy zrobić na śniadanie jest jajecznica. Wystarczy tylko wymieszać jajka i usmażyć na patelni mieszając. Jednak niemal tak samo robi się omlet. Z tą różnicą, że jajecznej masy nie miesza się w czasie smażenia. A smakuje doskonale, zwłaszcza jeśli wzbogaci się go dodatkami. Ja dokładam do niego kromkę chleba, dzięki czemu śniadanie jest jeszcze bardziej kompletne.
Jak przyrządza się omlet naturalny?
Omlet naturalny to inaczej omlet francuski. By go przygotować wystarczy rozkłócić jajka z odrobiną soli i wylać masę na patelnię z odrobiną tłuszczu. Omlet smaży się na niedużym ogniu, do czasu, aż jego wierzchnia warstwa się zetnie. Teraz wystarczy złożyć go na pół i podać. Nim jednak wierzchnia warstwa omleta się zetnie, można na niej położyć dodatki typu szynka czy szpinak. Dodatki można też najpierw podsmażyć na patelni, a potem zalać je masą jajeczną i całość usmażyć. W ten sposób powstanie omlet mieszany.
Jak zrobić omlet z chlebem?
Omlet z chlebem to danie podobne nieco do jajecznicy podanej z pieczywem. Robi się go jednak nieco inaczej, bo kromkę pieczywa podgrzewa się w masie jajecznej. Dzięki temu jest ciepła i stanowi całość z omletem. Najlepiej sięgnąć po pełnoziarniste pieczywo, dzięki czemu powstanie pełnowartościowe śniadanie.
Przepis: Omlet z chlebem
Omlet naturalny z dodatkiem papryki, szczypiorku i chleba
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 1
- Liczba kalorii
- 300
Składniki
- kawałek czerwonej papryki
- 1/2 pęczka szczypiorku
- 1 łyżeczka masła
- 2 jajka
- 1 kromka chleba pełnoziarnistego
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Podsmażanie dodatkówPaprykę umyj, pokrój w kostkę. Szczypior opłucz, osusz, posiekaj. Na patelni rozgrzej masło, wsyp paprykę, smaż minutę. Dodaj szczypiorek, chwilę go przesmaż.
- Smażenie omletaJajka wybij do miseczki. Rozkłóć je widelcem z odrobiną soli i pieprzu. Masą zalej warzywa na patelni. Na połowie omleta połóż kromkę chleba, lekko ją wciśnij. Smaż całość pod przykryciem, aż wierzch omleta lekko się zetnie. Wtedy złóż omlet na połowę i przełóż go na talerz.
Jakie składniki można dodać do omleta?
Jeśli chcecie urozmaicić smak i podnieść wartość odżywczą omleta, możecie wzbogacić go także warzywami. W tym celu zanim wylejecie masę jajeczną, na patelni podsmażcie np. pokrojoną w kostkę paprykę, cebulę, cukinię, oliwki, szczypiorek czy pomidory. Potem zalejcie je masą jajeczną, wymieszajcie i smażcie pod przykryciem, aż wierzchnia warstwa omleta się zetnie.
Czytaj też:
Oprócz jajek i warzyw dodaję do omleta zaskakujący składnik. To danie syci, jak mało coCzytaj też:
Masę jajeczną wzbogacam o pyszne dodatki i smażę. To najlepsze śniadanie na chłodne poranki