Choć może nie wszyscy uwielbiają śledzie, to jednak nie ma Wigilii bez tej ryby. Mamy jednak szczęście, bo to jedna z najtańszych i najzdrowszych ryb. Z tych powodów warto po nią sięgać nie tylko od święta. A można ją przyrządzić na wiele sposobów. Chyba najpopularniejsze są śledzie z cebulą i olejem oraz śledzie w śmietanie. Dziś jednak zapraszam was na śledzie korzenne, które są pełne smaku i można je nastawić nawet tydzień przed świętami.
Po czym poznać smaczne śledzie?
Na wigilijne i świąteczne przekąski zwykle przeznaczamy solone filety śledziowe, czyli tzw. matiasy. Ponieważ są konserwowane w solance, przed przygotowaniem należy je wymoczyć z nadmiaru soli. Moczenie można przeprowadzić w zimnej wodzie lub w mleku i trwa ono zwykle 2-8 godzin. Po czym jednak poznać dobrej jakości filety śledziowe?
Kupując matiasy, warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Powinny być kształtne, zwarte i sprężyste. Ich kolor od środka powinien być beżowy, a z wierzchu srebrzysty, bez żółtych fragmentów. Białe filety śledziowe najprawdopodobniej zawierają rozjaśniający dodatek, więc nie są najlepszym wyborem.
Jak przygotować śledzie korzenne?
Przygotowanie śledzi korzennych to jedno z łatwiejszych zadań. Śledzie wystarczy wymoczyć, pokroić, dodać przyprawy i całość zalać olejem. Po przynajmniej 2 dniach spędzonych w tej aromatycznej zalewie smakują, że palce lizać.
Przepis: Śledzie korzenne
Solone filety śledziowe z dodatkiem przypraw korzennych w zalewie z oleju
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 230 w każdej porcji
Składniki
- 8 solonych filetów śledziowych
- 2 łyżki ziela angielskiego
- 1 łyżeczka goździków
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- 2 listki laurowe
- 3-4 cm kory cynamonu
- 1 gwiazdka anyżu
- 1 szklanka oleju rzepakowego lub lnianego
- 1 łyżka musztardy francuskiej z całymi ziarnami gorczycy
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka soku z cytryny
Sposób przygotowania
- Moczenie śledziFilety śledziowe opłucz, mocz w zimnej wodzie 2-3 godziny. Po tym czasie filety osącz, osusz papierowym ręcznikiem, pokrój na kawałki o szerokości ok. 2 cm.
- Rozdrabnianie przyprawW moździerzu umieść: ziarna ziela angielskiego i pieprzu, goździki i nasiona kolendry. Rozgnieć je na dość drobny proszek.
- Przygotowanie zalewyMusztardę wymieszaj z sokiem z cytryny i miodem. Połącz z olejem.
- Nastawianie śledziDo wyparzonego słoika wsyp trochę rozdrobnionych przypraw. Układaj w nim na przemian warstwy śledzi i przesypuj je rozdrobnionymi i całymi przyprawami. Śledzie zalej zalewą. Słoik zamknij, wstaw na co najmniej 2 dni do lodówki.
Jak i ile przechowywać śledzie korzenne?
Śledzie korzenne to dość trwały produkt, dzięki temu, że zawierają jedynie dodatek aromatycznych przypraw i oleju. Ja chętnie nastawiam je kilka dni wcześniej, a nawet tydzień przed Wigilią. Dzięki temu na ostatnie dni mam mniej pracy. Śledzie z dodatkiem przypraw i oleju umieszczam w słoiku, zamykam go i wstawiam do lodówki. Mogą w niej stać tydzień, a nawet dłużej. W tym czasie dobrze też przegryzą się ich składniki.
Czytaj też:
Oto mój prosty sposób na śledzia na wigilię. Mało przy nim pracy, a wygląda apetycznieCzytaj też:
Już nie moczę śledzi w wodzie. Poznałam lepszy, tradycyjny sposób