W naszych sklepach najpopularniejszą formą śledzi, są solone filety śledziowe. W sumie bardzo szybko przerabia się je na potrawy, wcześniej jednak trzeba usunąć z nich nadmiar soli. Sól pełni w śledziach formę substancji konserwującej, dlatego dodawana jest do solanki w sporych ilościach. Jest to jednak za duża ilość, jeśli chodzi o smak i nasze zdrowie. Dlatego konieczne jest wymoczenie śledzi. Zwykle do moczenia używa się wody, ale jest o wiele lepszy płyn.
W jakim płynie najlepiej moczyć śledzie?
Śledzie zazwyczaj moczy się w wodzie. Płyn ten powinien być zimny i zalewa się nim opłukane filety śledziowe. Wodę warto co jakiś czas zmienić, po to, by przyspieszyć proces wypłukiwania z niego soli. Można to robić nawet 2-3 razy w czasie całego moczenia.
Jest jednak o wiele skuteczniejszy płyn, jeśli chodzi o moczenie śledzi. To mleko. Szybciej wyciąga ono sól ze śledzi. A na dodatek moczone w nim ryby nabierają delikatnego, aksamitnego smaku. Takie śledzie świetnie komponują się z różnymi dodatkami.
Jak długo należy moczyć śledzie?
Czas moczenia śledzi tak naprawdę zależy od naszych upodobań smakowych. Ci, którzy wolą ostrzejszą w smaku rybę, powinni ją moczyć 1-2 godziny. Jeśli jednak słoność śledzi bardzo wam przeszkadza, możecie moczyć je dłużej np. 4-6 godzin. Nie należy jednak zbytnio przeciągać tego procesu, bo ryba straci swój wyraz, a nawet może się rozmiękczyć. Po wymoczeniu należy ją osączyć i osuszyć papierowym ręcznikiem.
Co można przygotować z solonych filetów śledziowych?
Solone filety śledziowe doskonale smakują podane z cebulą i olejem czy pod pierzynką z cebuli, jabłek i buraków. Są też doskonałym dodatkiem do sałatek, np. ziemniaczanej. Można zrobić zrobić z nich również pastę do kanapek. A ja polecam mój przepis na genialny tatar ze śledzia.
Czytaj też:
Ten prosty sos do śledzi zaskakuje bogatym smakiem i aromatem. Przepis przywiozłem ze SkandynawiiCzytaj też:
Na imieninach u cioci Heleny furorę robiła ta sałatka śledziowa. Przekąska jest genialna i prosta