Karp w occie to pomysł na tradycyjnego, smażonego karpia, ale zatopionego w prostej zalewie octwowej z cebulą i przyprawami. Tak przygotowana ryba może stać w lodówce do świąt, a zrobienie jej w occie ma jeszcze jedną zaletę: ocet rozpuszcza rybie ości, więc po kilku tygodniach zyskasz pyszne kąski, bez uciążliwych drobnych ości.
Jak zrobić karpia w zalewie octowej?
To jeden z najprostszych przepisów na rybę w occie. Karp w zalewie octowej to usmażona w panierce ryba, którą następnie układa się w słoikach i zalewa marynatą z wody, octu, przypraw i z dodatkiem cebuli. Tyle wystarczy, aby zwykły karp zyskał zupełnie nowy wymiar. Tak przygotowany jest doskonałą przekąską na wigilijny czy świąteczny stół.
Rada: do karpia w occie można też dodać marchewkę, wówczas wystarczy warzywo pokroić w plasterki i gotować w zalewie razem z cebulą – marchewka doda zalewie więcej słodyczy. Jeśli lubisz ostrzejsze smaki, możesz dodać kilka plasterków ostrej papryczki.
Zalewy zawsze warto najpierw spróbować. Każdy lubi inne smaki i jeśli np. zalewa wydaje ci się zbyt ostra, dodaj nieco więcej cukru, albo rozcieńcz ją niewielką ilością wody. Jeśli czujesz, że jest za łagodna, dodaj nieco więcej octu.
Ważne: nie upychaj ryby po same brzegi słoika, ponieważ w trakcie leżakowania w occie nieco zwiększy swoją objętość.
Przepis: Karp w zalewie octowej
Smażona ryba w occie.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 762 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg karpia
- 4 łyżki mąki pszennej
- sól, pieprz
- olej do smażenia
na zalewę:
- 4 szklanki wody
- 1 szklanka octu
- 4 liście laurowe
- 6 kulek ziela angielskiego
- 6 kulek pieprzu
- 4 łyżeczki cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- 2 cebule
Sposób przygotowania
- Smażenie rybyRybę pokrój na kawałki, dopraw solą, pieprzem i obtocz w mące. Smaż na oleju na złoty kolor.
- Robienie zalewyZagotuj składniki zalewy (oprócz cebuli). Dodaj pokrojoną cebulę i gotuj jeszcze 3-4 minuty.
- Robienie rybyW słoju układaj na przemian rybę i cebulę z zalewy. Na koniec zalej wszystko gorącą zalewą, zakręć i odstaw do ostudzenia. Przechowuj w lodówce 5-6 tygodni.
Inne ryby w zalewie octowej
Według tego przepisu można przygotować także inny, zarówno słodkowodne jak i morskie. Można w ten sposób zrobić np. pyszne filety z dorsza.
Jeśli nie zależy ci na długim przechowywaniu ryby, możesz zalewać usmażoną w panierce z mąki rybę zimną zalewą i wstawić wszystko do lodówki na 4-5 dni. Po tym czasie smaki się idealnie przegryzą i ryba będzie gotowa do jedzenia.
Czytaj też:
Ta polska ryba jest zdrowsza od innych. Święta to dobry czas, by sobie o niej przypomniećCzytaj też:
Już nie moczę śledzi w wodzie. Poznałam lepszy, tradycyjny sposób