Kotlety mielone przyrządzam bardzo często. Lubię urozmaicać swój podstawowy przepis i wrzucać do mięsnej masy przeróżne warzywa. Ostatnio przygotowałam soczyste danie obiadowe z dodatkiem tartego selera korzeniowego. Kosztował mnie grosze, a zmiana nie wpłynęła znacząco na czas przygotowania potrawy. Jednocześnie subtelny, lekko korzenny smak dodatku przyjemnie skomponował się z mieloną wieprzowiną. Jeszcze nie raz wrócę do tego pomysłu, bo bliskim też przypadł do gustu.
Jak zrobić nietuzinkowe kotlety mielone?
Dodanie do masy na kotlety mielone tartego selera to strzał w dziesiątkę. Warzywo podsmażam wcześniej wraz z cebulą na odrobinie oleju, dzięki czemu staje się niezwykle aromatyczne i lekko słodkie. Ostudzone łączę z pozostałymi składnikami, formuję kotlety i smażę je „jak zwykle”. Z talerzy danie zniknęło ekspresowo.
Przepis: Kotlety mielone z selerem
Pyszne i soczyste danie obiadowe, które zachwyci nawet wybrednych.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 546 w każdej porcji
Składniki
- 400 g mielonej łopatki wieprzowej
- 200 g selera
- 1 bułka kajzerka
- 125 ml mleka
- 1 mała cebula
- 1 jajko
- pieprz
- sól
- 3 łyżki oleju rzepakowego
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówBułkę zalej mlekiem i odstaw na 15 minut. Selera obierz, umyj i zetrzyj na tarce o większych oczkach. Cebulę pozbaw łupiny i posiekaj.
- Smażenie warzywNa patelni rozgrzej łyżkę oleju rzepakowego. Zeszklij na nim cebulę, a następnie wrzuć starty seler. Duś na wolnym ogniu około 5 minut.
- Robienie masy na kotlety mieloneW misce połącz mięso mielone, odciśniętą z mleka bułkę, przestudzoną zawartość patelni oraz jajko. Wyrób masę i dopraw ją solą oraz pieprzem.
- Formowanie i smażenie kotletów mielonych z seleremZ niewielkich ilości masy formuj kulki i delikatnie je spłaszczaj. Smaż na złoty kolor, na pozostałej porcji oleju rzepakowego, przy średniej mocy palnika.
Jak podać danie obiadowe z selerem?
Do takich kotletów mielonych pasują proste surówki i gotowane warzywa. Zrób purée ziemniaczane i duszoną marchewkę, a podasz przepyszny posiłek, który na długo zapadnie ci w pamięć. Przygotowanie surówki z marchewki i jabłka albo colesława też będzie dobrym pomysłem. Możesz również pokusić się o ugotowanie kaszy gryczanej niepalonej lub jaglanej. Moim zdaniem obie doskonale pasują do warzyw korzeniowych.
Inne warianty kotletów mielonych z selerem
Zamiast selera tartego i smażonego z cebulą możesz dodać purée z warzywa gotowanego lub pieczonego. Dopraw je wcześniej koperkiem, tymiankiem lub rozmarynem, a smak będzie znakomity. Cebulę w moim przepisie na kotlety mielone możesz również zamienić na posiekanego pora lub szczypiorek. Oprócz selera do kotletów mielonych możesz wrzucić tartą marchewkę lub pietruszkę albo pulpę z ziemniaków lub topinamburu. Te dodatki ciekawie wzbogacą smak mięsnego dania obiadowego. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie mieszanego mięsa mielonego.
Czytaj też:
Wrzuć do mięsa mielonego zamiast cebuli i usmaż. Tak pysznych kotletów dawno nie jadłeśCzytaj też:
Do mielonego mięsa dodaje nietypowy składnik. Te kotlety to sezonowe danie na medal