Jeżeli lubisz wyraziste w smaku, pożywne zupy, to zachęcam do przygotowania potrawy z poniższego przepisu. Zupa ze świeżych warzyw i ciecierzycy nie wymaga wiele pracy, a wszystkie niezbędne składniki znajdziesz w większości sklepów.
Jak zrobić sycącą zupę ze świeżych warzyw i ciecierzycy?
Zupę ze świeżych warzyw i ciecierzycy możesz przygotować na ulubionym bulionie lub rosole z wczorajszego obiadu. Mój przepis uwzględnia dodanie batatów, które nadają piękny kolor i kremowy smak. W jego składzie są też cukinia i ciecierzyca. Recepturę możesz modyfikować, dodając inne świeże warzywa np. paprykę, marchewkę i pomidory, a także składniki, które akurat masz pod ręką np. gotowanego kurczaka, boczek lub kiełbasę. Bataty możesz zastąpić zwykłymi ziemniakami – wówczas dodaj również przecier pomidorowy, który nada zupie pobudzający apetyt kolor.
Sekretem wyjątkowego smaku mojej zupy jest sposób przygotowania warzyw, które podsmażam na oliwie z oliwek. Ważnym składnikiem, który wpływa nie tylko na smak, ale i na wartości odżywcze dania, jest ciecierzyca. Możesz użyć suchej ciecierzycy lub ciecierzycy z puszki. Suchą ciecierzycę musisz wcześniej namoczyć oraz ugotować. Proporcje poszczególnych składników to oczywiście kwestia gustu. Ja dodaję wszystkie główne składniki w podobnej ilości, dzięki czemu zupa zyskuje harmonijny smak.
Przepis: Zupa ze świeżych warzyw i ciecierzycy
To aromatyczne danie doskonale smakuje nie tylko od razu po przygotowaniu, ale także na drugi dzień.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 litr bulionu
- 3 średnie bataty
- 1 puszka ciecierzycy
- 1 mała cukinia
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki oliwy z oliwek, klarowanego masła lub oleju do smażenia
Do przyprawienia:
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1 łyżeczka ziołowego pieprzu
- 1/2 łyżeczki rozmarynu
- 1/2 łyżeczki papryki ostrej
- 1/2 łyżeczki papryki wędzonej
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- 1/3 pęczka natki pietruszki
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówBataty obierz, umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Ciecierzycę odsącz z zalewy. Cukinię umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Wskazówka: młoda, mała cukinia nie wymaga usuwania gniazd nasiennych oraz obierania. Cebulę i czosnek obierz. Natkę pietruszki umyj i osusz papierowym ręcznikiem.
- Krojenie warzywBataty pokrój w dużą kostkę. Cukinię kroję na cienkie plasterki (wzdłuż warzywa), korzystając z obieraczki do warzyw, ale możesz pokroić ją w kostkę lub półplasterki. Cebulę pokrój w małą kostkę. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę lub bardzo drobno posiekaj. Natkę pietruszki posiekaj.
- Smażenie warzywW garnku, w którym będziesz gotować zupę, rozgrzej 3 łyżki oliwy. Na tłuszczu obsmaż bataty – powinny się delikatnie przyrumienić, a następnie dodaj cebulę i czosnek. Smaż jeszcze 2-3 minuty, często mieszając. Wskazówka: jeżeli używasz świeżo gotowanej ciecierzycy, która musi jeszcze nieco zmięknąć, to możesz ją podsmażyć razem z batatami, cebulą i czosnkiem. Ciecierzycę z puszki możesz podsmażyć na osobnej patelni lub dodać do zupy bez smażenia. To samo tyczy się cukinii – ciecierzyca z puszki i delikatna cukinia, które zostaną dodane do zupy zbyt wcześnie, mogą się rozgotować. Podsmażone warzywa posyp ziołowym pieprzem, rozmarynem oraz słodką, ostrą i wędzoną papryką. Dodaj również nieco soli (na początku dodaję 1/2 łyżeczki). Smaż warzywa z przyprawami 1-2 minuty.
- Dodanie bulionuZalej podsmażone i przyprawione warzywa bulionem. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu, a następnie zmniejsz moc palnika, przykryj garnek pokrywką i gotuj 15-20 minut – bataty powinny zmięknąć.
- Dodanie cukinii i ciecierzycyNa około 10 minut przed końcem gotowania zupy dodaj do garnka cukinię oraz ciecierzycę. Gotuj pod przykryciem do miękkości warzyw. Gdy warzywa zmiękną, możesz doprawić zupę do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Jak podawać zupę ze świeżych warzyw i ciecierzycy?
Zupę podawaj gorącą. Przed podaniem posyp potrawę posiekaną natką pietruszki. Możesz również podawać zupę z kleksem kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego.
Czytaj też:
To najlepszy patent na jednogarnkowy obiad, jaki ostatnio wpadł w moje ręce. Spróbuj, a nie pożałujeszCzytaj też:
Polacy dodają to do leczo, a psuje smak dania. Zrobiłam leczo z przepisu Roberta Makłowicza i wyszło pyszne