Domowe wypieki mogą być nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Doskonałym przykładem są babeczki z otrębów owsianych, które wychodzą puszyste, wilgotne i słodkie, a nie zawierają pustych kalorii. Stanowią za to źródło białka i błonnika pokarmowego, które sprawiają, że posiłek zapewnia długie uczucie sytości. Babeczki z mojego przepisu zawierają sporo witamin i minerałów. Moje dzieci je uwielbiają, a ja nie obawiam się o ich dietę, wrzucając je jako przekąskę do śniadaniówki.
Dlaczego warto jeść otręby?
Otręby zbożowe to bardzo zdrowy produkt spożywczy, który rzadko gości w codziennej diecie, a szkoda, bo w pozytywny sposób wpływa na zdrowie układu pokarmowego oraz funkcjonowanie całego organizmu. W sklepach dostępne są różne rodzaje otrębów m.in. owsiane, pszenne i żytnie, które nieco różnią się pod względem smaku oraz wartości odżywczych.
Najczęściej kupuję otręby owsiane, bo nadają się zarówno do wypieków, jak i wyśmienicie smakują np. z jogurtem naturalnym i owocowymi oraz owocowo-warzywnymi koktajlami. Są bogatym źródłem beta-glukanów, które w naturalny sposób obniżają poziom złego cholesterolu, a także witaminy B1, fosforu, potasu, cynku i magnezu. Systematyczne spożywanie otrębów owsianych (zalecana porcja to około 5 łyżek dziennie) w pozytywny sposób wpływa na zdrowie serca i układu krążenia, wspomaga trawienie, usprawnia metabolizm oraz pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Posiłki i desery z otrębami są bardzo smaczne, więc nietrudno wprowadzić ten produkt zbożowy do swojej diety. Za tym zdrowym produktem przemawia również niska cena. Kilogram otrębów owsianych kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.
Jak zrobić babeczki z otrębów owsianych?
Mój przepis na babeczki z otrębów owsianych powstał na bazie tradycyjnej receptury. Zastąpiłem mąkę pszenną zmielonymi płatkami owsianymi, otrębami owsianymi i zmielonymi orzechami, a cukier miodem (możesz też użyć innego słodzidła). Do ciasta dodaję również jajka i roztopione masło klarowane, które możesz zastąpić delikatnym w smaku olejem lub oliwą (tłuszcz powinien być odporny na działanie wysokiej temperatury).
Smak podstawowych składników ciasta podbijam gorzką czekoladą o wysokiej zawartości kakao, cynamonem i świeżym imbirem, co sprawia, że babeczki z otrębów owsianych doskonale sprawdzają się jako jesienny i zimowy deser. Latem piekę je z dodatkiem słodkich owoców np. jagód i malin.
Przepis: Babeczki z otrębów owsianych
To szybki i pyszny deser. Składniki ciasta na babeczki wystarczy wymieszać je łyżką, przełożyć do papilotek i poczekać, aż babeczki się upieką.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Amerykańska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 195 w każdej porcji
Składniki
- 1 szklanka zmielonych na pył płatków owsianych górskich
- 1/2 szklanki otrębów owsianych
- 1/2 szklanki zmielonych na pył orzechów włoskich lub laskowych
- 2 duże jajka
- 3/4 szklanki skyru naturalnego
- 1/2 szklanki roztopionego masła klarowanego
- 1/2 szklanki miodu
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 cm kawałek korzenia imbiru
- 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
- sól
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówKlarowane masło roztop w rondelku na gazie i pozostaw do ostygnięcia. Imbir obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Gorzką czekoladę pokrój na małe kawałki. Płatki owsiane oraz orzechy zmiel, korzystając np. z blendera kielichowego.
- Mieszanie suchych i mokrych składnikówW dużej misce wymieszaj zmielone płatki owsiane, otręby owsiane, zmielone orzechy, proszek do pieczenia, cynamon i szczyptę soli. W mniejszej misce wymieszaj jajka, skyr (opcjonalnie jogurt), roztopione masło, miód, starty imbir i ekstrakt waniliowy.
- Łączenie wszystkich składnikówDo suchych składników dodaj mokre składniki i mieszaj jedynie do momentu, aż się połączą. Ciasto może mieć niewielkie grudki. Do miski z ciastem dodaj pokrojoną czekoladę i delikatnie wymieszaj.
- Przygotowanie do pieczeniaWypełnij papilotki ciastem do 2/3 wysokości. Porada: napełnianie papilotek ułatwia natłuszczenie łyżki odrobiną oleju, który zapobiega przyklejaniu się ciasta. Świetnie do napełniania papilotek sprawdza się gałkownica do lodów, dzięki której do każdej foremki trafia idealnie odmierzona porcja ciasta.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Piecz babeczki około 25 minut – powinny lekko się przyrumienić. Zanim wyłączysz piekarnik, wykonaj test suchego patyczka.
Gotowe babeczki wyjmij z piekarnika i ostudź na kratce. Najczęściej podaję je bez dodatków, ale możesz je udekorować np. polewą z roztopionej czekolady i posiekanymi orzechami lub kremem z serka mascarpone i śmietanki kremówki oraz świeżymi owocami.
Opcjonalne dodatki do ciasta na babeczki z otrębów owsianych
Do ciasta na babeczki z powyższego przepisu możesz dodać drobno posiekane/starte na tarce jabłka lub gruszki (ścierając owoce na tarce, odciśnij je z nadmiaru soku), gęste purée z pieczonej dyni, pulpę marchewkową bądź startą na tarce i odciśniętą z soku marchewkę. Ilość dodatkowych składników to nie więcej niż 2/3 szklanki. Jeżeli ciasto wyjdzie bardzo rzadkie (konsystencja ciasta zależy m.in. od wielkości jajek oraz gęstości jogurtu naturalnego), to zwiększ ilość zmielonych płatków, otrębów lub zmielonych orzechów – idealne ciasto na babeczki nie spływa z łyżki. Zbyt gęste ciasto możesz rozrzedzić, dodając 1 jajko.
Czytaj też:
Na Święta piekę aromatyczne ciasto jabłkowo-orzechowe z mascarpone. Goście nie mogą się nachwalićCzytaj też:
Efektowną choinkę z ciasta francuskiego robi się ekspresowo. To przekąska, która znika do ostatniego okruszka