Odwrócone ciasto śliwkowe to prawdziwa uczta dla podniebienia. Pamiętam, że jesienią moja mam robiła je niemal co weekend. Teraz idę w jej ślady i korzystając z powoli kończącego się już sezonu na śliwki, zachwycam moją rodzinę tym smakowitym wypiekiem. Jego wykonanie wcale nie jest skomplikowane, a składniki kosztują niewiele i znaleźć je możesz w każdym sklepie. Polecam spróbować.
Jak zrobić odwrócne ciasto ze śliwkami?
Przygotowanie ciasta mamy początkowo wydawało mi się niemożliwe. Śliwki wyglądają w nim tak zjawiskowo, że byłam przekonana, iż jest to efekt zastosowania skomplikowanych technik kulinarnych. Tymczasem okazało się, że wystarczy ułożyć oczyszczone owoce na posmarowanej masłem powierzchni formy i posypać je cukrem. Podczas pieczenia pięknie karmelizują, a po wyjęciu z tortownicy to właśnie one stają się ozdobą deseru.
Przepis: Odwrócone ciasto śliwkowe
Pyszne ciasto mamy, które skradło niejedno serce.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 221 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 1 jajko
- 100 g masła
- 90 g cukru
- 200 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego
- szczypta soli
Dodatkowo:
- 1 kg śliwek węgierek
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka masła
Sposób przygotowania
- Uszykowanie śliwekŚliwki umyj, usuń z nich pestki. Owoce ułóż na płasko w zabezpieczonej papierem do pieczenia, posmarowanej łyżką masła tortownicy o średnicy 24 cm. Posyp łyżką cukru.
- Robienie ciastaDo miski przesiej mąkę pszenną, proszek do pieczenia i sól. Wymieszaj. Masło utrzyj z cukrem na puszystą masę. Dodaj jajko i cukier wanilinowy. Nie przerywając mieszania, stopniowo wsypuj suche składniki. Miksowanie zakończ od razu, gdy uzyskasz gładkie ciasto.
- Pieczenia odwróconego ciasta śliwkowegoMasę wyłóż na śliwki. Wyrównaj wierzch. Piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 45-50 minut.
Jak podawać odwrócone ciasto śliwkowe?
Wypiek wyjmij z piekarnika, od razu, gdy skończysz pieczenie. W ten sposób unikniesz nadmiernego przesuszenia i przypalenia śliwek. Koniecznie go też ostudź. Ciasto serwuje się po obróceniu, a manewrowanie nim, gdy jest gorące, może zakończyć się połamaniem na mniejsze kawałki. Moja mama nie dodawała już do tego smakołyku nic więcej, ale możesz skusić się na oprószenie go cukrem pudrem albo zajadać z dodatkiem lodów waniliowych lub bakaliowych.
Inne warianty ciasta ze śliwkami
Śliwki możesz posypać przyprawami korzennymi. Niewielkie ilości cynamonu, kardamonu i gałki muszkatołowej dodane do owocu sprawią, że stanie się niezwykle aromatyczny i jeszcze smaczniejszy. Zamiast zwykłego cukru do karmelizowania śliwek możesz też użyć cukru brązowego, który nada im bardziej karmelowego smaku. Nie mając pod ręką śliwek węgierek, spróbuj wykonać to ciasto z twardszymi gruszkami lub jabłkami. Też wyjdzie pysznie, o ile dokładnie oczyścić owoce z gniazd nasiennych i skórki.
Czytaj też:
Ciasto jogurtowe ze śliwkami to u mnie przebój lata. Dzieci domagają się go co kilka dniCzytaj też:
To ciasto z brzoskwiniami smakuje obłędnie. Sekretem jest prosta budyniowo-śmietanowa masa