Pierwszy raz sernika waniliowego spróbowałam podczas wakacji we Włoszech. Deser był niesamowicie delikatny i kremowy, a podano mi go z miodowymi w smaku świeżymi malinami. Spodobał mi się już od pierwszego kęsa i wyprosiłam u kucharza przepis. Teraz co wakacje przypominam sobie tamten przyjemny czas, piekąc włoski sernik samodzielnie. Wykonanie nie jest skomplikowane.
Jak zrobić włoski sernik waniliowy?
Najważniejsze w tym serniku są składniki. Muszą mieć wysoką jakość, więc kupuję je we włoskich delikatesach. Chcę mieć pewność, że nie trafię na niezbyt udane podróbki ricotty i mascarpone. Te dwa sery budują smak deseru i tu nie może być mowy o zastąpieniu ich czymkolwiek innym.
Do masy dodaję też prawdziwą wanilię, której ziarenka samodzielnie wydobywam bezpośrednio przed wrzuceniem do masy. Słodzę oczywiście cukrem, najlepiej tym drobnym, który łatwo w masie rozprowadzić i który bez trudu rozpuszcza się w wysokiej temperaturze. Zwartą konsystencję deserowi natomiast zapewniam, dodając jajka oraz mąkę ziemniaczaną. Całość wbrew pozorom powstaje sprawnie. Większość pracy wykonuje za mnie czas.
Przepis: Włoski sernik waniliowy
Kremowe i niesamowicie smaczne ciasto z dwóch rodzajów włoskich serów.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Włoska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 265 w każdej porcji
Składniki
- 500 g serka ricotta
- 250 g serka mascarpone
- 125 g cukru
- 3 duże jajka
- 1 laska wanilii
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Sposób przygotowania
- Uszykowanie masy na sernikLaskę wanilii przekrój wzdłuż na pół i łyżeczką wyodrębnij ziarenka. Przełóż je do większej miski, a następnie dodaj ricottę, mascarpone, cukier, mąkę ziemniaczaną oraz jajka. Miksuj, aż uzyskasz jednolitą masę.
- Pieczenie włoskiego sernikaMasę serową wylej do zabezpieczonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej odrobiną masła formy. Wyrównaj powierzchnię. Piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 45 minut.
- Studzenie deseruSernik ze złocistym wierzchem powoli ochładzaj, otwierając drzwiczki urządzenia stopniowo. Blachę z ciastem wyjmij, dopiero gdy będzie chłodna. Przenieś do lodówki na minimum godzinę.
Jak podać włoski sernik?
Sernik waniliowy zazwyczaj dekoruję świeżymi malinami i serwuję do czarnej kawy. Jeśli jednak nie mam pod ręką świeżych owoców, stawiam na lekko kwaśne musy np. z porzeczek czy wiśni. Przyjemnie kontrastują one z wanilią, nadając sernikowi nieco odświeżającego charakteru. Na lato taki dodatek też jest w sam raz. Możesz też zawsze po prostu oprószyć przestudzone ciasto cukrem pudrem lub słodkim sproszkowanym kakao.
Wskazówki dotyczące włoskiego sernika
Deser z dwóch rodzajów sera koniecznie rób z ciepłych składników. Wtedy o wiele prościej będzie je połączyć i prędko uzyskasz pożądaną kremową konsystencję. Najlepiej wyjmij je z lodówki na 2-3 godziny przed planowanym pieczeniem.
Nie wyjmuj gorącego sernika z pieca. W ten sposób utracisz efekt puszystości zbudowany przez wytrwałe miksowanie składników. Nie chcesz podać deseru, który oklapł przez twój pośpiech.
Czytaj też:
To mój deser na specjalne okazje. Poznaj sekret idealnego sernika z rosąCzytaj też:
Bratowa dała mi przepis na sernik baskijski. To prawdziwy hit w moim domu