Ciasto malinowa chmurka to smaczny deser, który pokocha każdy łasuch. Malinowa chmurka to idealny wybór np. na święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i spotkania rodzinne, bo zachwyca nie tylko smakiem, ale także efektownym wyglądem. Ja polecam najlepszy przepis na malinową chmurkę w wersji tradycyjnej. Moja rodzina kocha ten deser.
Ciasto malinowa chmurka to jedno z najbardziej popularnych obecnie ciast, które łączy różne smaki i konsystencje. Kruchy spód, słodko-kwaśna galaretka ze świeżymi malinami, delikatny krem śmietanowy z serkiem mascarpone i lekka beza posypana płatkami migdałów to połączenie idealne, które zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Osoby zabiegane mogą przygotować ciasto malinowa chmurka bez pieczenia – wystarczy kruchy spód zastąpić biszkoptami i wykorzystać dostępne w większości sklepów oraz cukierni gotowe bezy, aby szybko i bez wielkiego wysiłku wyczarować przepyszny deser.
Przepis: Malinowa chmurka
Przygotowanie poszczególnych warstw malinowej chmurki nie wymaga specjalnych umiejętności i wyposażenia kuchni. Podane proporcje składników pozwalają przygotować ciasto malinowa chmurka w formie o wymiarach 23 x 33 cm.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 4 godz.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 300 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/4 szklanki cukru pudru
- 100 g masła
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 żółtka
Na krem:
- 500 ml śmietanki 30%
- 250 g serka mascarpone
- 1/2 szklanki cukru pudru
Na blat bezowy:
- 3 białka jajek
- 1 szklanka cukru pudru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- sól
- 30 g płatków migdałowych
Na galaretkę z owocami:
- 2 galaretki o smaku malinowym
- 600 ml wody
- 400 g malin
Sposób przygotowania
- Zagniecenie ciastaMąkę wymieszaj z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia i cukrem wanilinowym (lub opcjonalnie z ekstraktem waniliowym). Dodaj zimne masło i siekaj nożem składniki do momentu, gdy powstanie drobna kruszonka. Dodaj 3 żółtka jajek (białka wykorzystasz do zrobienia bezy) i szybko zagnieć jednolite ciasto. Z powstałego ciasta uformuj kulkę, zawiń w folię spożywczą i schłodź w lodówce przez godzinę.
- PieczenieSchłodzone ciasto rozwałkuj i przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Można też spód formy równomiernie wylepić kawałkami kruchego ciasta. Ciasto ponakłuwaj widelcem. Blachę z ciastem włóż do nagrzanego piekarnika i piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termobiegu) około 15 minut, do uzyskania złotego koloru. Wyjmij blachę z piekarnika i wystudź kruchy spód.
- Przygotowanie kremuSchłodzoną śmietankę i serek mascarpone oraz cukier puder przełóż do wysokiego naczynia lub umieścić w misie miksera. Miksuj składniki około 3-5 minut, stopniowo zwiększając obroty miksera do momentu uzyskania puszystej i gęstej masy.
- Bicie pianySpód formy ponownie wyłóż papierem do pieczenia. Ubij 3 białka jajek na sztywną pianę. Stopniowo dodawaj cukier puder, ciągle ubijając. Gdy białka będą ubite z cukrem, dodaj mąkę ziemniaczaną i zmiksuj. Przełóż masę do formy, wyrównaj szpatułką i posyp płatkami migdałów.
- Pieczenie bezyPiekarnik nagrzać do 150 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Włóż blachę z pianą do rozgrzanego piekarnika i piecz przez około 30 minut. Po ostudzeniu delikatnie wyjmij bezę z formy razem z papierem do pieczenia, co zabezpieczy ją przed pokruszeniem.
- Przygotowanie galaretkiGalaretki rozpuść we wrzątku i dokładnie wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Do jeszcze płynnej, lekko ciepłej galaretki dodaj świeże lub mrożone maliny. Wymieszaj i pozostaw do stężenia w chłodnym miejscu, sprawdzając od czasu do czasu, czy galaretka ma odpowiednią konsystencję. Nie może całkowicie stężeć zanim przełożysz ją na kruchy spód.
- SerwowanieKruchy spód przełóż do formy i pokryj tężejącą galaretką – galaretka powinna mieć już gęstą konsystencję, żeby nie podciekła pod ciasto. Jeżeli masz trudności z jej równomiernym rozprowadzeniem, to możesz użyć gorącej łyżki. Na galaretce rozprowadź krem śmietanowy i wyrównaj szpatułką. Na krem połóż bezę i delikatnie dociśnij. Przechowuj ciasto w chłodnym miejscu. Malinowa chmurka gotowa jest, gdy galaretka całkowicie stężeje.
Kilka porad na temat przygotowania malinowej chmurki
Aby ułatwić sobie przygotowanie tradycyjnej malinowej chmurki, kruche ciasto na spód oraz bezę upiecz dzień wcześniej. Gotowy kruchy spód i bezowy blat przechowuj wówczas w temperaturze pokojowej pod przykryciem.
Kruche ciasto do malinowej chmurki możesz również przygotować z innego przepisu. Przygotuj wtedy takie produkty:
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 2 łyżki cukru pudru,
- 120 g zimnego masła,
- 1 żółtko,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- pół opakowania cukru waniliowego,
- 1 łyżka zimnej wody lub śmietany.
Czynności związane z wyrobieniem i upieczeniem ciasta są identyczne jak w powyższym przepisie. Podaję również taki zestaw składników, ponieważ wybór przepisu na kruche ciasto powinien uwzględniać m.in. preferencje dotyczące jego kaloryczności i intensywności słodkiego smaku.
Co do kremu śmietanowego wykorzystywanego do zrobienie malinowej chmurki, opcjonalnie możesz zrobić go, wykorzystując:
- 400 ml śmietanki kremówki 36%,
- 250 g mascarpone,
- 3 płaskie łyżki cukru pudru.
Jeśli chodzi o warstwę galaretki, to możesz oczywiście zwiększyć proporcje składników i wykorzystać 3 galaretki, 1 litr wody oraz 500 g malin świeżych lub mrożonych – wówczas warstwa galaretki z owocami będzie grubsza. Tę opcję polecam szczególnie sezonie na świeże maliny. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by poeksperymentować z różnymi smakami galaretek i pasującymi do nich owocami. Spróbuj na przykład galaretki truskawkowej z truskawkami lub galaretki brzoskwiniowej z brzoskwiniami (świeżymi lub z puszki).
Czytaj też:
Tiramisu bez jajek. Sprawdzony i prosty przepisCzytaj też:
Chlebek bananowy robię z tego, co zawsze mam w domu. Już nie wyrzucam zbyt dojrzałych bananów