Mleko należy do podstawowych produktów spożywczych, którego często używamy w kuchni. Niektórzy robią na nim kakao, inni kawę zbożową, jeszcze inni gotują na nim budyń czy zupę mleczną. To wymaga wcześniejszego zagotowania mleka, co choć proste, potrafi nastręczyć problemów. Dziś powiem wam, jak gotować mleko by się nie przypaliło.
Dlaczego mleko się przypala?
Mleko przypala się, ponieważ w czasie gotowania na dno garnka opadają jego białka. W kontakcie z gorącą powierzchnią naczynia przypalają się, co daje mleku nieprzyjemny smak i zapach. Mleko jest wtedy do wyrzucenia, a garnek ciężko jest domyć.
Jak gotować mleko, by się nie przypaliło?
Wiele osób z pewnością odpowie, że wlać je do specjalnego garnka i zagotować. Garnek do gotowania mleka ma bowiem podwójne ścianki, między które wlewa się wodę. Tak naprawdę gotujemy wtedy mleko w gorącej kąpieli wodnej. Nie ma więc możliwości jego przypalenia, bo dno garnka, które ma styczność z mlekiem nie nagrzeje się do temperatury wyższej niż 100 stopni Celsjusza. Na dodatek garnek ten jest wyposażony w gwizdek, który poinformuje nas, gdy mleko będzie już zagotowane. Także garnek do gotowania mleka, to bardzo dobre rozwiązanie. Co jednak, jeśli go nie mamy, bo uważamy, że to zbędny sprzęt? I na to jest stara, sprawdzona rada.
By mleko nie przypaliło się w czasie gotowania w zwykłym garnku, wystarczy odrobina zimnej wody. Wlewamy ją do garnka, tak by pokryła dno i podgrzewamy. Dopiero wtedy wlewamy do naczynia zimne mleko i gotujemy je na średnim ogniu, uważając, by nie wykipiało.
Przed wlaniem mleka do garnka, jego dno można lekko natłuścić. Najlepiej przy pomocy papieru rozsmarować na nim odrobinę oleju. Tłuszcz ten nie będzie wyczuwalny w mleku, a utworzy na dnie naczynia warstewkę chroniącą przed przywieraniem mleka.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, by mleko się nie przypaliło?
Gotując mleko, warto też zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ograniczają możliwość jego przypalenia się. Oto i one:
- Gdy podgrzewane mleko zrobi się już dobrze ciepłe, warto je od czasu do czasu zamieszać. To zapobiegnie opadaniu białek mleka na dno, a tym samym przypaleniu się mleka.
- Mleko należy gotować na średnim ogniu. Zapomnijmy o funkcji booster na kuchence indukcyjnej, bo wtedy mleko nie tylko się przypali, ale też wykipi.
- Do gotowania mleka wybierajmy garnki ze stali nierdzewnej, a unikajmy emaliowanych. W tych drugich mleko przypala się niemal za każdym razem, a taki garnek ciężko jest wyszorować.
Czytaj też:
Tylko tak ugotowany brokuł będzie pyszny i zdrowy. Ten szczegół ma ogromne znaczenieCzytaj też:
Mleko owsiane z przepisu Anny Lewandowskiej. Zrób ten zdrowy napój za grosze