Wielbicieli kawy można podzielić na tych, którzy piją ją ze względu na smak i aromat oraz na tych, którzy sięgają po nią, jak po zastrzyk energii. Filiżanka kawy podnosi bowiem lekko ciśnienie krwi i pomaga odegnać oznaki niewyspania i zmęczenia. Warto jednak wiedzieć, że niektóre dodatki mogą wzmóc pozytywne działanie tego napoju na nasz organizm. Jednym z nich jest imbir.
Jak kawa wpływa na nasz organizm?
- Bardzo ważnym składnikiem kawy jest kofeina. To dzięki niej napój ten działa pobudzająco i stymulująco na układ nerwowy. Dodaje nam też energii i poprawia nastrój.
- Zawarta w kawie kofeina poprawia naszą koncentrację i zwiększa szybkość myślenia. Po kawie mamy więc lepsze funkcje poznawcze.
- Kawa podnosi nieco ciśnienie krwi i zwiększa częstość akcji serca. Stąd też po jej wypiciu czujemy nagły przypływ energii.
- Napar kawy zwiększa wydzielanie adrenaliny, co przyczynia się do zwiększenia tempa przemiany materii i lepszego spalania tłuszczu.
Jak działa na nas kawa z imbirem?
Imbir to przyprawa o ostrym, korzennym smaku. Z pewnością nieco odmieni smak czarnego napoju, ale korzystnie wpłynie też na nasze zdrowie.
- Dodany do kawy imbir sprawi, że napój ten będzie działał przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.
- Imbir poprawia trawienie. Kawa z jego dodatkiem może więc pomóc przy dolegliwościach żołądkowych.
- Ta pikantna przyprawa reguluje poziom cukru we krwi. Dorzucenie kilku plasterków do kawy jest więc wskazane dla cukrzyków.
- Imbir działa na nasz organizm rozgrzewająco i wzmacniająco. Potrafi też chronić przed infekcjami i przeziębieniami.
Jak przygotować kawę z imbirem?
Sposobów na kawę z imbirem jest kilka, jednak wszystkie są błyskawiczne.
- Do naparu kawy możesz dorzucić świeży imbir pokrojony w cienkie plasterki. Tak przygotowany napój warto odstawić na kilka minut, by uaktywnił się smak, aromat i właściwości imbiru.
- Świeży imbir warto zetrzeć na drobnych oczkach tarki, umieścić go na dnie filiżanki i zalać gorącym naparem kawy.
- Do filiżanki kawy możesz też wsypać trochę mielonego imbiru. Smak będzie jednak mniej orzeźwiający, a działanie nieco mniej zauważalne, niż po dodaniu świeżej przyprawy.
Negatywne skutki picia kawy
Mimo wielu zalet, picie kawy może nieść też za sobą negatywne skutki.
- Zawarta w kawie kofeina ma działanie moczopędne, co może prowadzić do częstszego oddawania moczu. U osób spożywających duże ilości kawy, może nawet dojść do odwodnienia.
- Na niektóre osoby kawa może działać przeczyszczająco. Poprawia bowiem perystaltykę jelit i przyspiesza trawienie. W pewnych przypadkach może prowadzić nawet do biegunki.
- Kawa może też wywoływać nieregularne bicie serca, bezsenność, nerwowość, uczucie niepokoju czy ból żołądka. Dlatego najlepiej pić ją z umiarem, nie więcej niż 3-4 filiżanki dziennie.
Czytaj też:
To najzdrowsza wersja kawy. Postawi na nogi, poprawi humor i pomoże schudnąćCzytaj też:
Domowa nalewka z cytryn i kawy. To przepis, do którego ciągle wracam