Uszak bzowy swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi przypominającemu uszy i temu, że rośnie bardzo często na krzewach czarnego bzu. To grzyb jadalny, nazywany także polskim grzybkiem mun – jest doskonałym dodatkiem do azjatyckich dań. Teraz jest czas, kiedy warto wyruszyć na grzybowe łowy i zaopatrzyć się w zapas uszaków.
Pochwaliła się pięknymi zbiorami uszaka bzowego
Instagramerka Asia, która prowadzi popularny wśród grzybiarzy profil @wpadając_w_grzyboholizm pochwaliła się kilogramem zebranych ostatnio w lesie grzybków mun. „Po ostatnich deszczach w lesie jest prawdziwa inwazja uszaków bzowych. Jest to idealny moment, by wyruszyć na poszukiwania tego niesamowitego grzybka”– zachęca, prezentując na zdjęciach kosz wypełniony zbiorami.
Jak wykorzystać uszaki bzowe w kuchni?
Grzybami mun nazywa się powszechne w Polsce uszaki bzowe oraz rosnące w strefie tropikalnej uszaki gęstowłose. To te drugie można kupić na półkach z azjatycką żywnością. Jednak polskie grzybki mun w niczym im nie ustępują. Te rosnące na liściastych drzewach charakterystyczne grzyby nie mają intensywnego smaku, jednak są cenione ze względu na przypisywane im walory lecznicze, a w kuchni zachwycają przede wszystkim charakterystyczną chrupkością, którą zachowują nawet po długiej obróbce termicznej. Idealnie pasują do wszelkich dań kuchni azjatyckiej: dań z makaronem, ryżem czy do zup. Najprościej jest zebrane uszaki bzowe ususzyć – po namoczeniu szybko odzyskują swój kształt.
Jak suszyć uszaki bzowe?
Polskie grzybki mun suszy się dokładnie tak samo, jak inne grzyby. Najprościej wykorzystać do tego suszarkę do grzybów, ale można je także suszyć w piekarniku. Suszone grzyby mun należy przechowywać w szczelnych pojemnikach.
Czytaj też:
Pojawiły się już pierwsze grzyby. Jedne z najsmaczniejszych i najdroższychCzytaj też:
Kremowy sos pieczarkowy idealny do makaronu z kurczakiem, kopytek i placków ziemniaczanych