Pasztet nie jest potrawą, która kojarzy się z Wigilią. No chyba, że dodam, że chodzi o pasztet grzybowy. A to zmienia postać rzeczy, bo ten jest jak najbardziej postny. Mój dziadek robił go z suszonych grzybów, bo był zapalonym grzybiarzem. Muszę jednak przyznać, że przygotowywany przez dziadka pasztet był jedyny w swoim rodzaju. Pachniał pięknie, był lekki i pełen smaku. Robię go, gdy pozwala mi na to zapas grzybów.
Jakie grzyby są najlepsze na pasztet?
Na pasztet tak naprawdę nadają się wszystkie grzyby. Mogą być te niezwykle aromatyczne, jak prawdziwki czy podgrzybki lub nieco mniej cenione koźlarze. Ponieważ grzyby po namoczeniu gotuje się i mieli, bez problemu można tu wykorzystać również grzybowe nóżki. Jeśli chcecie nieco zaoszczędzić, podstawę pasztetu możecie przygotować z pieczarek, a suszonych grzybów użyć jedynie dla podbicia aromatu.
Jak zrobić pasztet z suszonych grzybów?
Suszone grzyby przeznaczone do przygotowania pasztetu trzeba namoczyć, a potem ugotować w wodzie z namaczania. Po odciśnięciu można je drobno posiekać lub przepuścić przez maszynkę do mięsa. Nie powinny być zbyt mocno rozdrobnione, bo wtedy łatwiej połączyć je z dodatkami. A ważnym składnikiem tej potrawy są też bułki. To one stanowią wypełnienie pasztetu i w połączeniu z jajkami, śmietaną i grzybami tworzą pyszną całość.
Przepis: Pasztet z suszonych grzybów
Wigilijny pasztet z suszonych grzybów i orzechów laskowych
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 40 min.
- Liczba porcji
- 14
- Liczba kalorii
- 165 w każdej porcji
Składniki
- 150 g suszonych grzybów leśnych
- 3 kajzerki
- 2 cebule
- 70 g masła
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki zmielonych orzechów laskowych
- natka pietruszki
- 4 jajka
- 200 g kwaśnej, gęstej śmietany
- sól, pieprz
- masło i posiekane orzechy do formy
Sposób przygotowania
- Przygotowanie grzybówGrzyby opłucz w ciepłej wodzie. Zalej letnią wodą, odstaw na kilka godzin do namoczenia. Po tym czasie ugotuj je w wodzie z namaczania, a potem odcedź zachowując wodę. Grzyby przepuść przez maszynkę do mięsa.
- Przygotowanie dodatkówZ kajzerek usuń skórkę. Miękisz bułek namocz w wodzie z gotowania grzybów. Bułki odciśnij. Cebule obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na maśle. Dodaj posiekany czosnek, grzyby i bułkę i smaż całość kilka minut, często mieszając. Masę przestudź.
- Mieszanie składnikówMasę grzybową wymieszaj z orzechami, żółtkami, śmietaną i posiekaną natką pietruszki. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Białka ubij na sztywno, dodaj do masy grzybowej, delikatnie wymieszaj.
- Pieczenie pasztetuNiedużą, podłużną formę wysmaruj masłem i posyp posiekanymi orzechami lub tartą bułką. Przełóż do niej masę, wyrównaj powierzchnię. Formę przykryj folią aluminiową, wstaw do większej formy z wodą. Całość wstaw do piekarnika o temperaturze 180 stopni Celsjusza i piecz ok. 50 minut.
Pasztet z suszonych grzybów – wskazówki
Oto kilka wskazówek, dzięki którym ta niecodzienna potrawa wyjdzie przepyszna.
- Pasztet grzybowy najlepiej jest upiec w kąpieli wodnej. W tym celu formę z pasztetem należy wstawić do większej formy wypełnionej wodą. Pieczony w ten sposób pasztet będzie delikatny i nie będzie miał sztywnej skórki.
- Formę z pasztetem należy przykryć na czas pieczenia. Dzięki temu również i powierzchnia pasztetu będzie wilgotna i delikatna.
- Ważnym dodatkiem do pasztetu grzybowego jest podsmażona cebulka. Doskonale komponuje się z grzybami i wydobywa ich smak.
- Pasztet grzybowy można podawać na ciepło, ale najlepiej smakuje dobrze schłodzony. Doskonale będzie smakował w połączeniu z kiszonymi ogórkami, sosem grzybowym lub chrzanowym.
Czytaj też:
Ten pyszny pasztet zrobisz ze zdrowego mięsa. Jest idealny do podania na Boże NarodzenieCzytaj też:
Moja babcia na Wigilię zawsze robiła tę obłędnie smaczną zupę grzybową. Sekretem jest zaskakujący dodatek