Pasztet z indyka jest delikatniejszy, niż pasztet zrobiony z samej wieprzowiny. Tu również dodaje się odrobinę mięsa wieprzowego, ale można z niego zrezygnować i wszystkie te opcje omawiamy. To rewelacyjny pasztet, który sprawdzi się na świątecznych przyjęciach.
Jak zrobić pasztet z indyka?
Indyk ma mięso dość chude, dlatego na pasztet najlepiej wybrać mięso z udźca indyka. W przepisie jest jeszcze dodatek słoniny i odrobiny mięsa wieprzowego (może to być np. łopatka lub kawałek karkówki), ponieważ chodzi o to, aby pasztet nie był zbyt suchy. Jeśli zależy ci na tym, aby wyrób był stuprocentowo drobiowy, dodaj zamiast słoniny i wieprzowiny skórki drobiowe (np. z kurczaka) i dodaj na koniec więcej oliwy.
Przepis: Pasztet z indyka
Mięsny pasztet idealny na święta.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 2 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 494 w każdej porcji
Składniki
- 1,5 kg mięsa z indyka
- 200 g wieprzowiny
- 100 g słoniny
- 1 cebula
- 1 duża marchewka
- 3 czerstwe bułki
- 6 listków laurowych
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
- 3 jajka
- 3 łyżki oliwy
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówOna rodzaje mięsa, obraną marchewkę i cebulę, słoninę, liście laurowe i ziele angielskie zalej wodą, posól i gotuj. Po ok. 30 minutach wyjmij słoninę, a mięso gotuj jeszcze ok. godzinę.
- Robienie masy na pasztetWyjmij z wywaru mięso i warzywa. W wywarze namocz bułki. Mięso, słoninę, warzywa i bułki przepuść trzykrotnie przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodaj do masy jajka, oliwę, dopraw sola i pieprzem, dobrze wszystko wymieszaj.
- Pieczenie pasztetuWysmarowaną odrobiną oleju foremkę wypełnij masą mięsną. Piecz ok. 50-60 minut w temperaturze 190 stopni Celsjusza.
Dodatki do pasztetu z indyka
Podstawowy przepis na pasztet z indyka można modyfikować na wiele sposobów, grając różnymi dodatkami. Bardzo smacznym i dobrym patentem na to, aby pasztet był kremowy i soczysty jest wyłożenie foremki plasterkami wędzonego boczku i dopiero na to wyłożenie mięsnej masy. Taki zabieg nie tylko podkręci smak pasztetu, ale też da ciekawy efekt dekoracyjny.
Do pasztetu z indyka można również dodać suszone grzyby leśne. Najlepiej sprawdzą się tutaj delikatne w smaku borowiki szlachetne. Wówczas garść suszonych prawdziwków należy namoczyć i razem z wodą dodać do gotowania mięsa i warzyw, a potem zmielić je razem z pozostałymi składnikami. Do gotowania można dokładać też inne warzywa, np. korzeń pietruszki czy selera. Do masy mięsnej można także dołożyć posiekany koperek lub natkę pietruszki.
Do zmielonego mięsa można dodać także suszoną żurawinę. Można także eksperymentować ze skórką pasztetu i posypać masę na pasztet przed pieczeniem suszonymi ziołami, sezamem, pestkami słonecznika albo płatkami migdałów.
Czytaj też:
Przepis na genialne paszteciki mam z koła gospodyń wiejskich. Robię je nie tylko na WigilięCzytaj też:
Sprzedawczyni z mięsnego dała mi genialny patent na krojenie boczku. Sposób jest wręcz banalny