Twaróg sernikowy, zwany też twarogiem z wiaderka, charakteryzuje gładka, kremowa konsystencja. Taki twaróg jest idealny na sernik, ponieważ nie wymaga mielenia. Wystarczy zmiksować go z jajkami i cukrem, by zamienić go w pyszne ciasto. Jednak ten gładki twaróg doskonale nadaje się też do innych potraw. My proponujemy zamienić go w pyszną pastę do pieczywa.
Co warto dodać do pasty twarogowej?
Wytrawną pastę twarogową otrzymuje się przez wymieszanie twarogu z posiekanymi warzywami i zieleniną. Jeśli chodzi o warzywa, mogą to być:
- ogórek świeży – doda paście orzeźwiającego smaku i chrupkości,
- ogórek kiszony – sprawi, że pasta nabierze wyraźniejszego, kwaskowego smaku i będzie chrupiąca,
- pomidor – delikatnie zakwasi i zabarwi pastę,
- rzodkiewki – sprawią, że pasta twarogowa będzie nieco ostrzejsza w smaku i będzie zawierała chrupiące kawałeczki,
- cebula – doda paście wybornej chrupkości i wyrazistego smaku,
- czosnek – sprawi, że pasta nabierze smaku i aromatu,
- papryka – zwiększy chrupkość pasty, doda jej też słodkawego lub ostrego smaku.
Do twarogu warto też dodać zieleninę. Może to być popularny szczypiorek, koperek czy natka pietruszki. W sezonie warto sięgnąć po czosnek niedźwiedzi, rukolę, pokrzywę, miętę czy inne świeże zioła. Smak pasty twarogowej podniosą też przyprawy. Oprócz soli i pieprzu można użyć papryki słodkiej lub ostrej, imbiru, kurkumy czy suszonych ziół.
Jak zrobić pyszną pastę twarogową?
Przygotowanie pasty twarogowej z twarogu sernikowego sprowadza się do rozdrobnienia dodatków i wymieszaniu ich z twarogiem.
Przepis: Pasta twarogowa
Wytrawna pasta z twarogu sernikowego
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 110 w każdej porcji
Składniki
- 250 g twarogu sernikowego
- 1/2 cebuli czerwonej
- 1/2 ogórka sałatkowego
- 1-2 ząbki czosnku
- 1/2 pęczka szczypiorku
- ostra mielona papryka
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Rozdrabnianie dodatkówCebulę i ogórek obierz, pokrój w drobną kostkę. Czosnek obierz, przepuść przez praskę lub drobno posiekaj. Szczypiorek opłucz, osusz, drobno posiekaj.
- Przygotowanie pastyDo twarogu dodaj rozdrobnione warzywa i zieleninę, wymieszaj. Pastę dopraw do smaku solą, pieprzem i papryką.
Z jakiego twarogu można zrobić pastę?
Pastę twarogową można zrobić z każdego twarogu. Oczywiście będzie się różniła gładkością i gęstością, ale każda pasta twarogowa będzie pyszna i zdrowa. Pastę twarogową możesz zrobić z twarogu w kostce. Zawiera on stosunkowo niedużo wody, co sprawia, że taki twaróg jest zazwyczaj mniej kremowy. Można to jednak zmienić, mieszając rozgnieciony widelcem twaróg ze śmietaną, śmietanką lub jogurtem naturalnym. Oczywiście na kremowość twarogu duży wpływ ma też zawartość w nim tłuszczu. Tłusty ser twarogowy będzie bardziej kremowy, niż chudy. Jednak ten drugi będzie lepszym wyborem dla naszego zdrowia i sylwetki.
Na pastę twarogową dobrze też nadaje się twarożek ziarnisty. Co prawda ziarna serowe pływają tu w śmietance, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by rozgnieść je widelcem i wymieszać z płynnym składnikiem. Jeśli natomiast chcesz, by pasta miała bardziej zwartą konsystencję, możesz odlać z twarożku ziarnistego część śmietanki lub dodać do niego trochę twarogu z kostki.
Czytaj też:
Najszybsza pasta kanapkowa świata. Nie potrzebujesz nawet blenderaCzytaj też:
Pasta kanapkowa z wątróbki lepsza niż pasztet. Przepis znalazłam u mojej babci