Na weekend zwykle kupujemy nieco więcej pieczywa i często zdarza się, że zrobimy za duże zapasy. W poniedziałek rano chleb i bułki nie są już pierwszej świeżości, ale zamiast biegać rano do piekarni, proponuję jednak wykorzystać po weekendowe pieczywo. Mam prosty sposób na to, by znów było smaczne i chrupiące. I to w parę chwil.
Sposoby na odświeżanie pieczywa
Pieczywo można odświeżyć na wiele sposobów. Wszystkie opierają się na podgrzaniu chleba, co można zrobić na parze, w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku. Oto 4 metody:
- Czerstwy chleb można zwilżyć wodą, zawinąć w folię aluminiową i piec ok. 10 minut w 150 stopniach Celsjusza. Bułki odświeża się 4-5 minut.
- Pieczywo można też włożyć do piekarnika razem z naczyniem z wodą. Wtedy czas podgrzewania chleba w temperaturze 150 stopni Celsjusza wynosi ok. 30 minut.
- Jeden ze sposobów odświeżania czerstwego pieczywa polega na zawinięciu go w zwilżony wodą ręcznik papierowy, włożeniu do mikrofalówki i trzymaniu go ok. 15 sekund na najwyższej mocy.
- Pieczywo z powodzeniem można też odświeżyć na parze. Wystarczy położyć je na sicie wyłożonym ściereczką, ustawić nad garnkiem z gotującą się wodą i przykryć pokrywką. Po 1-2 minutach stanie się miękkie.
Mój sposób na chrupiące, czerstwe pieczywo
Moim ulubionym sposobem na odświeżanie pieczywa, jest wstawienie go do piekarnika. Kroję je wcześniej w kromki, by przyspieszyć proces, układam na blasze i wstawiam na 2-3 minuty do piekarnika o temperaturze 210 stopni Celsjusza. Po tym czasie wyciągam chrupiące kromki, które wystarczy posmarować masłem i podawać z ulubionymi dodatkami.
Jak przechowywać pieczywo, by dłużej pozostało świeże?
Świeże bułki i chleb najlepiej jest umieścić w lnianym woreczku lub zawinąć w lnianą ściereczkę. Można je też przechowywać w chlebaku, najlepiej drewnianym lub bambusowym, bo jest w nich cyrkulacja powietrza. Dzięki temu pieczywo nie będzie obsychało tak szybko, ale też nie spleśnieje. Papierowe torebki niestety nie sprawdzają się przy trzymaniu pieczywa dłużej niż dzień. A to dlatego, że nie chronią bułek i chleba przed obsychaniem. Złym pomysłem na przechowywanie pieczywa jest też foliowa torebka. Nie przepuszcza ona powietrza i powoduje, że trzymane w nim bułki czy chleb szybko tracą chrupkość. Dłuższe trzymanie chleba w folii, sprzyja jego pleśnieniu. Proces ten zajdzie o wiele szybciej, gdy zamkniemy w foliowym woreczku jeszcze ciepłe pieczywo.
Czytaj też:
Bułki w jajku to przysmak z czerstwego pieczywa. Domownicy je uwielbiają, a ja nie wyrzucam jedzeniaCzytaj też:
Zdrowe kanapki na słodko? To jest możliwe, a dzieci kochają chleb z tymi dodatkami