Znacie kogoś jedzącego mięso, kto nie lubi kotletów mielonych? Ja osobiście nie. Wszyscy się nimi zajadają, bo są smaczne i proste do zrobienia. Mają też tę zaletę, że łatwo modyfikować ich skład, a tym samym dostosowywać je do potrzeb smakowych i żywieniowych. Dziś zapraszam na bezglutenowe kotlety mielone z dodatkiem kaszy gryczanej.
Po co dodaje się namoczoną bułkę do kotletów mielonych?
Kiedyś mówiło się, że bułkę do mięsa mielonego dodaje się ze względów oszczędnościowych, by zwiększyć masę kotletów. Dziś jednak wiadomo, że dodatek ten ma zupełnie co innego na celu. A mianowicie namoczona i odciśnięta bułka dodana do mielonego mięsa sprawia, że kotlety stają się lżejsze i bardziej wilgotne. Minus bułki jest taki, że zawiera ona gluten, co nie dla wszystkich jest bez znaczenia. Na szczęście bułkę można zastąpić innymi, bezglutenowymi składnikami o podobnym działaniu. Ja proponuję sięgnąć po kaszę gryczaną. Nie zawiera ona glutenu, a przy tym jest pełna smaku.
Jak zrobić kotlety mielone z dodatkiem kaszy gryczanej?
Jako dodatek do mięsa mielonego można wykorzystać kaszę gryczaną paloną lub niepaloną. Pierwsza wyróżnia się wyrazistym smakiem i aromatem, druga jest o wiele łagodniejsza w smaku. Niezależnie po którą kaszę sięgnięcie, najpierw musicie ją ugotować, a potem wystudzić.
Przepis: Kotlety mielone z kaszą gryczaną
Kotlety mielone z dodatkiem bezglutenowej kaszy gryczanej
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 270 w każdej porcji
Składniki
- 500 g mielonego mięsa wieprzowego
- 50 g kaszy gryczanej
- 1 cebula
- 1 jajko
- sól, pieprz
- mąka gryczana do panierowania
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie kaszy gryczanejKaszę gryczaną opłucz, ugotuj w osolonym wrzątku. Odlej nadmiar wody, przemieszaj ją widelcem, wystudź.
- Tarcie cebuliCebulę obierz, przekrój na połowę, zetrzyj na małych oczkach. Nadmiar soku odlej, cebulę dodaj do mielonego mięsa.
- Wyrabianie masyDo mielonego mięsa dodaj też kaszę i jajko, a także sporą ilość soli i pieprzu. Dokładnie wyrób masę. Wstaw ją na godzinę do lodówki.
- Formowanie i smażenie kotletówZwilżonymi dłońmi formuj z masy kotlety mielone. Każdy panieruj w mące gryczanej, kładź na patelni z rozgrzanym olejem i smaż na średnim ogniu. Kotlety powinny być jasno-brązowe z obu stron.
Cenne wskazówki przy robieniu kotletów mielonych
Oto kilka rad, dzięki którym kotlety mielone wyjdą jak trzeba – chrupiące z zewnątrz i soczyste w środku:
- Na kotlety mielone najlepiej wybierać mięso wieprzowe, które zawiera sporo tłuszczu, dodającego potrawie soczystości.
- Mięso mielone należy dokładnie wyrobić z pozostałymi dodatkami. Potem warto je schłodzić, by masa nieco stężała i łatwiej było ją formować. Dzięki tym zabiegom kotlety nie będą się rozpadały w czasie formowania i smażenia.
- Kotlety mielone należy smażyć na średnim ogniu. Zbyt duży spowoduje, że przypalą się z wierzchu, a w środku pozostaną surowe. Mały ogień może przyczyniać się do przywierania kotletów do patelni i ich rozpadania się.
Czytaj też:
Zrób kotlety mielone w ten sposób, a zaoszczędzisz czas i zrobisz mniej kaloryczny obiadCzytaj też:
Ścieram to warzywo i dodaję do mięsa. Kotlety mielone zachwycają smakiem i soczystością