Kapusta wigilijna to nie tylko samodzielne danie, ale także pyszny dodatek m.in. do serwowanych w Boże Narodzenie mięs oraz wędlin. Za jej intensywny smak odpowiada dobór wysokiej jakości składników, kilkukrotne podgrzewanie i schładzanie potrawy.
Z jakiej kapusty można zrobić postny bigos na Wigilię?
Zgodnie z przepisem mojej babci robię kapustę wigilijną z kapusty kiszonej i świeżej kapusty białej w proporcji 2:1. Dodanie białej kapusty sprawia, że potrawa ma wyjątkowy smak, ale możesz pominąć ten składnik i zastąpić większą ilością kiszonki.
Najlepsza jest kapusta kiszona w naturalny sposób (może zawierać w składzie marchewkę). Kupując kapustę, zwróć uwagę, czy kiszona kapusta nie ma intensywnego, nieprzyjemnego zapachu oraz nie zawiera w składzie octu..
Jak zrobić kapustę wigilijną?
Zanim przystąpisz do gotowania, koniecznie spróbuj kiszoną kapustę. Jeżeli kapusta jest bardzo kwaśna, to odciskam ją z soku (soku nie wylewam, bo może być potrzebny do doprawienia potrawy), a następnie płuczę w zimnej wodzie, ponownie odciskam i wtedy siekam.
Do kapusty wigilijnej dodaję suszone borowiki lub podgrzybki oraz suszone śliwki. Jeżeli chcesz, żeby postny bigos miał intensywny aromat wędzonki, to możesz również dodać kilka wędzonych śliwek (opłucz je przed dodaniem do kapusty w ciepłej wodzie). Wskazówka: suszone grzyby wymagają wcześniejszego namoczenia. Polecam zalać je wodą na 12 godzin przed przystąpieniem do przygotowywania potrawy. Woda z suszonych grzybów to idealny dodatek nie tylko do postnego bigosu, ale także barszczu czerwonego i sosów do mięs.
Mając gotowe wszystkie składniki na wigilijną kapustę, wystarczy uzbroić się w cierpliwość i od czasu do czasu pomieszać gotującą się na małym ogniu potrawę. Gotowanie możesz przerwać w dowolnym momencie i dokończyć je za kilka godzin lub na drugi dzień.
Porada: Gotową kapustę wigilijną podgrzewam po ugotowaniu 3-4 razy do momentu wrzenia, a następnie studzę, dzięki czemu postny bigos ma bardzo wyrazisty smak. Dopiero tuż przed podaniem dodaję sól i świeżo zmielony pieprz do smaku, bo smak dania zmienia się na skutek odparowywania płynu.
Przepis: Kapusta wigilijna
Kapusta wigilijna, nazywana też postną lub bigosem wigilijnym, nie wymaga wiele pracy, a smakuje fenomenalnie.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 45 min.
- Czas gotowania
- 2 godz.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 287 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1/2 kg kapusty białej
- 200 g suszonych grzybów
- 100 g suszonych śliwek
- 2 duże cebule
- 4 liście laurowe
- 1/2 łyżeczki kminku
- 4 kulki ziela angielskiego
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 1 łyżeczka kolorowego pieprzu
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Uszykowanie grzybówSuszone grzyby opłucz, zalej zimną wodą, przykryj i odstaw do lodówki, żeby napęczniały. Napęczniałe grzyby odsącz z płynu i pokrój na mniejsze kawałki. Uwaga: nie wylewaj płynu po moczeniu grzybów, bo dodasz go do kapusty.
- Przygotowanie kapustyKapustę kiszoną odciśnij z soku, przepłucz (opcjonalnie) oraz posiekaj. Białą kapustę poszatkuj.
- Smażenie cebuliCebulę pokrój w piórka lub kostkę i zeszklij na oleju (możesz również użyć klarowanego masła).
- Gotowanie kapustyKiszoną i słodką kapustę umieść w osobnych garnkach i zalej zimną wodą (do poziomu kapusty). Do garnka z kiszoną kapustą dodaj namoczone grzyby, zeszkloną cebulę, około 3/4 szklanki wody z moczenia grzybów, 3 liście laurowe, 3 kulki ziela angielskiego, kminek oraz 3/4 łyżeczki rozdrobnionego w moździerzu kolorowego pieprzu. Pozostałe przyprawy dodaj do garnka ze słodką kapustą. Gotuj na średnim ogniu, aż kapusta zacznie wrzeć, a następnie zmniejsz grzanie i gotuj pod przykryciem niemal do miękkości. Słodka kapusta jest gotowa po około 20 minutach gotowania. Po odcedzeniu dodaj ją do garnka z kiszoną kapustą i gotuj razem do miękkości.
- Dodanie śliwekGdy kapusta będzie niemal gotowa, dodaj suszone śliwki. Gotuj na małym ogniu jeszcze 10-15 minut.
Danie podawaj gorące z dodatkiem pieczywa lub jako ciepłą jarzynkę do ziemniaków i mięsa.
Ilość składników w przepisie pozwala przygotować 6 małych lub 4 duże porcje wigilijnej kapusty. Jeżeli chcesz wykorzystać postną kapustę jako bazę do bigosu, to polecam podwoić lub potroić ilość składników. Jeżeli przygotujesz za dużo potrawy, to bez obaw możesz ją zamrozić.
Jak z wigilijnej kapusty zrobić aromatyczny bigos?
Jeżeli chcesz zrobić z postnej kapusty bigos, to dodaj do niej podsmażoną kiełbasę, boczek, resztki pieczeni lub mięso obrane z wędzonych żeberek. Wymieszaj składniki, zagotuj i pozostaw potrawę na kilka godzin w chłodnym miejscu, żeby smaki się przegryzły.
Czytaj też:
W niektórych domach ta potrawa pojawia się na wigilijnym stole. Jest prosta, tania i pysznaCzytaj też:
Ten kulebiak z kapustą i grzybami podbił nasze serca. Zobacz, jak łatwo go zrobić na święta