Kapusta kiszona pojawia się na wigilijnych stołach w postaci farszu do pierogów i kapusty z grzybami. W niektórych domach serwuje się też groch z kapustą. Choć to połączenie na pierwszy rzut oka nie wygląda okazale, to jednak doskonale smakuje. Jak się bowiem okazuje oba składniki doskonale się dopełniają.
Gdzie podaje się groch z kapustą?
Groch z kapustą to jedna z dwunastu wigilijnych potraw, pojawiająca się w niektórych regionach Polski. Są to: Mazowsze i Wielkopolska, a także Małopolska i Podkarpacie. W dwóch ostatnich regionach, do potrawy tej dodaje się też suszone grzyby, często także kminek. Na Pomorzu przygotowuje się podobną potrawę, tyle, że suszony groch zastępuje się fasolą "Piękny Jaś".
Jak przygotować groch z kapustą?
Przygotowanie grochu z kapustą należy rozpocząć od namoczenia grochu. Dzięki temu to suche warzywo szybciej się ugotuje, a także będzie lżejsze dla żołądka. W oddzielnym garnku gotuje się kapustę kiszoną, a potem składniki łączy się i doprawia.
Przepis: Groch z kapustą
Groch gotowany z kiszoną kapustą
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 175 w każdej porcji
Składniki
- 250 g suchego grochu całego
- 500 g kiszonej kapusty
- 1 duża cebula
- 2–3 łyżki oleju
- 2 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka majeranku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie grochuGroch opłucz, zalej zimną wodą, odstaw na 3 godziny. Następnie odlej wodę, groch zalej porcją świeżej wody i gotuj go z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego, aż będzie miękki, ale nie będzie się rozpadał.
- Gotowanie kapustyKapustę kiszoną odciśnij z nadmiaru soku, jeśli jest bardzo kwaśna, przepłucz ją. Kapustę poszatkuj na mniejsze kawałki, włóż do garnka, zalej niewielką ilością wody i gotuj z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego przez 20 minut.
- Wykańczanie potrawyCebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na oleju. W dużym garnku wymieszaj ugotowany groch, kapustę i podsmażoną cebulę. Dodaj majeranek, sól i pieprz do smaku. Wszystko podgrzewaj na małym ogniu przez 10 minut, często mieszając, aby smaki się połączyły.
Wskazówka: Jeśli sięgniecie po połówki suszonego grochu, nie trzeba ich moczyć zbyt długo lub zupełnie pominąć etap namaczania. Warzywo to bowiem szybko się rozgotowuje.
Niewigilijna wersja grochu z kapustą
Groch z kapustą to potrawa, którą można serwować nie tylko w święta. Ponieważ jest tania i pożywna, z powodzeniem odnajdzie się także w codziennym menu. Można ją podać do dania mięsnego lub jako samodzielne danie. W drugim przypadku warto ją wtedy wzbogacić np. wędzonym boczkiem, a także podsmażyć na smalcu, dzięki czemu będzie jeszcze smaczniejsza.
Czytaj też:
W mojej rodzinie nie znają tych pierogów. Za to u męża nie wyobrażają sobie bez nich WigiliiCzytaj też:
Tak usmażony karp smakuje fenomenalnie. Chrupiąca ryba nie ma posmaku mułu i drobnych ości