Jeśli miałabym powiedzieć, z jakim zapachem kojarzy mi się Lublin, to byłby to właśnie kojący zapach wypiekanych drożdżowych placków z cebulą i makiem. Cebularz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów tradycyjnych regionu. I choć to bardzo proste danie, to właśnie w tej prostocie jest cała jego siła.
Kto pierwszy upiekł cebularz?
Cebularz został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa lubelskiego w 2007 roku. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pierwsze wzmianki o pszennych plackach i przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze tego wyjątkowego, wywodzącego się z kuchni żydowskiej placka, sięgają dziewiętnastego stulecia. Cebularze jako pierwsi zaczęli wypiekać Żydzi z lubelskiego Starego Miasta, potem receptura rozprzestrzeniła się po całym regionie.
„Piękny złocisty kolor, chrupiąca skórka oraz niepowtarzalny zapach sprawiają, że od lat na pierwszy kęs mamy chęć, gdy cebularz jest jeszcze ciepły, wprost wyjęty z pieca. Ten placek z cebulą nie ma sobie równych i cała Lubelszczyzna jest z niego tak dumna, jak górale z oscypka” – czytamy w opisie cebularza na stronie resortu rolnictwa.
Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie
Jeśli lubisz kulinarne podróże, to obowiązkowym punktem wycieczki po Lublinie powinna być wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza. To interaktywne muzeum (na pokazy trzeba się umawiać), gdzie nie tylko poznasz historię placka z cebulą i makiem, wysłuchasz niesamowitych legend i opowieści, ale też będziesz mógł od początku do końca przygotować własny cebularz. To świetna opcja na atrakcyjne spędzenie czasu także z dziećmi.
W Lublinie certyfikowane cebularze można kupić w części piekarni, serwują je także niektóre restauracje (np. w ofercie śniadaniowej z innymi produktami regionalnymi), cebularze można kupić także podczas pokazów w muzeum.
Jak zrobić domowy cebularz?
Złociste i pachnące placki możesz upiec w domu. Cebularze najlepsze są zaraz po upieczeniu, ale można je także jeść na drugi dzień, albo zamrozić. To tak naprawdę proste ciasto drożdżowe, które – jak każde tego typu ciasto – wymaga cierpliwego i długiego wyrabiania (możesz tu wykorzystać robot z końcówką do wyrabiania ciasta). Każdy placek powinien mieć ok. 15-20 cm średnicy, ale możesz też upiec nieco mniejsze placki.
Przepis: Cebularz
Tradycyjne na Lubelszczyźnie placki pszenne z cebulą i makiem.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 569 w każdej porcji
Składniki
- 500 g mąki pszennej
- 20 g drożdży
- 15 g masła
- 250 ml ciepłej wody
- płaska łyżeczka cukru
- 3 cebule
- 1 łyżka maku
- 1 łyżka oleju roślinnego
- sól
Sposób przygotowania
- Szykowanie cebuliCebulę pokrój w kostkę. Dopraw łyżeczką soli, wymieszaj i odstaw na ok. 30 minut, aby zmiękła.
- Robienie ciastaUszykuj 250 ml ciepłej wody. Do drożdży dodaj łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki, a następnie zalej częścią wody tak, aby jedynie przykryć drożdże. Wymieszaj, aż drożdże się rozpuszczą. Dolej resztę wody i wymieszaj. Mąkę przesiej przez sito, dodaj masło, wodę z drożdżami, po łyżeczce cukru i soli. Zagniataj ciasto 15-20 minut. Przykryj ściereczką o odstaw do wyrośnięcia.
- Robienie farszuDo posiekanej cebuli dodaj łyżkę oleju i mak. Dobrze wymieszaj.
- Pieczenie cebularzyRozgrzej piekarnik do 230 stopni Celsjusza. Z ciasta kulki, a następnie każdą z nich rozwałkuj na placek grubości ok. pół centymetra. Na każdy placek nałóż farsz, pozostawiając wolne brzegi placka. Piecz ok. 10 minut.
Czytaj też:
Tradycyjna chałka drożdżowa w dwóch odsłonach. Jej smak przenosi mnie do czasów dzieciństwaCzytaj też:
Domowe bułeczki śniadaniowe. Najprostszy przepis dała mi moja siostrzenica