W naparze tym zbawiennym składnikiem są goździki. Działają przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo i wspomagają wydzielanie soków trawiennych. Natomiast dodatek imbiru, który również dodaję do napoju, działa rozkurczowo i wspiera trawienie. A miód i cytryna wzmacniają smak i wspierają układ odpornościowy. Herbatkę taką można pić 1-2 razy dziennie, szczególnie po ciężkich posiłkach lub w przypadku dyskomfortu trawiennego. Pomaga pozbyć się wzdęć, zgagi oraz uczucia ciężkości w żołądku.
Wskazówka: ten napar pomaga nie tylko pozbyć się wzdęć. Herbata z goździkami zwalcza również nieprzyjemny zapach z ust, co często jest efektem problemów trawiennych.
Jak przygotować herbatkę z goździkami?
Do przygotowania jednej porcji napoju wystarczy 5-6 suszonych goździków. Jeśli potrzebujesz większej ilości napoju, to do przygotowania np. 4 filiżanek potrzebujesz około 20-24 sztuki suszonych goździków. Porada: upewnij się, że goździki są świeże – dobrej jakości goździki są ciężkie, mają intensywny zapach i wydają się oleiste. Do naparu możesz dodać również czarnej herbaty.
Przepis: Herbata z goździkami
Do przygotowania jednej szklanki herbaty potrzebujesz około 5-6 sztuk goździków.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 1
- Liczba kalorii
- 23
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżeczka całych goździków
- 1 plaster świeżego imbiru
- 1 łyżeczka miodu
- sok z 1/4 cytryny
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówZagotuj wodę w garnku lub czajniku. Do wrzącej wody dodaj goździki oraz imbir.
- Parzenie herbatyZaparzaj przez około 5-7 minut pod przykryciem.
- Przecedzenie i doprawianiePrzecedź herbatę przez sitko, aby usunąć goździki i imbir. Następnie dodaj miód oraz sok z cytryny.
Co warto wiedzieć o goździkach?
Najlepsze są goździki w całości i takie warto kupować. Dlaczego? Po zmieleniu bardzo szybko tracą smak. Warto sprawdzić, czy suszone pąki goździkowca nadal są bogate w wonne olejki. Dobrym sposobem jest umieszczenie ich w szklance wypełnionej wodą. Gdy goździk opada na dno szklanki lub pionowo unosi się pod wodą – zawiera dużo cennego oleju. Jeśli goździk nie tonie, część aktywnego składnika została utracona podczas procesu suszenia. Im bowiem cięższy goździk, tym wyższa jest w nim zawartość olejków eterycznych. Świadczy to o dobrej jakości przyprawy.
Jak przechowywać goździki?
Goździki przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku w ciemnym, chłodnym miejscu, aby zachować ich właściwości na dłużej. Dotyczy to zarówno całych goździków, jak i sproszkowanych.
Czytaj też:
Ten napój działa cuda po świętach. Pozbądź się wzdęć i poczuj ulgę w 5 minutCzytaj też:
Ta świąteczna herbatka doskonale smakuje i orzeźwia. Jest jak znalazł po obfitym posiłku