Wiele osób nie wyobraża sobie Wigilii bez karpia. Rybę można podać na wiele sposobów, ale bez wątpienia karp w galarecie jest tym daniem, po które mogą bez wyrzutów sumienia sięgać nawet osoby na diecie. To ryba gotowana, a sama galareta to rybno-warzywny, aromatyczny bulion z dodatkiem żelatyny.
Jak wyfiletować karpia do galarety?
Aby zrobić karpia w galarecie, potrzebna jest ryba bez ości. Są na to dwa sposoby: albo kupić filety z karpia (i pokrojone kawałki posolić, a potem ugotować), albo wyfiletować całą rybę. Przy pierwszej opcji dobrze jest kupić więcej ryby i kawałek poświęcić na gotowanie bulionu. Przy drugiej opcji, do bulionu daje się resztki ryby, które zostają po wyfiletowaniu.
Aby wyfiletować rybę przede wszystkim trzeba mieć ostry nóż. Filetowanie zaczyna się od odcięcia głowy, ogona i płetw, a następnie nacina rybę po obu stronach wzdłuż kręgosłupa i schodzi w dół nożem po ościach, odcinając od nich płat mięsa.
Jak zrobić karpia w galarecie?
Karo w galarecie to karp zalany prostym bulionem gotowanym z ryby i warzyw. Do bulionu należy dodać żelatynę. Warto uprzednio odmierzyć ilość bulionu i dostosować ilość żelatyny według wskazówek na opakowaniu. Ważne jest, aby kawałków ryby do galarety nie gotować zbyt długo i nie mieszać ich podczas gotowania, ponieważ ryba się może łatwo rozpaść. Ugotowane kawałki należy wyciągać delikatnie.
Rada: do galarety oprócz kawałków marchewki można dodać także inne warzywa, w tym groszek (z puszki lub ugotowany groszek mrożony), można też dodać do galarety suszoną żurawinę.
Przepis: Karp w galarecie
Tradycyjna ryba na Wigilię.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 492 w każdej porcji
Składniki
- 1 karp
- 1 l wody
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/4 selera
- 1 mały por
- 2 liście laurowe
- 2 kulki ziela angielskiego
- 2 łyżeczki żelatyny spożywczej
dodatkowo:
- natka pietruszki
- 1 cytryna
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówKarpia wyfiletuj, odetnij głowę, ogon i płetwy. Warzywa obierz. Do garnka włóż warzywa, resztki ryby, przyprawy i gotuj bulion na wolnym ogniu, pod przykryciem ok godziny. Filety z karpia pokrój na kawałki, posyp solą i wstaw do lodówki.
- Robienie galaretyZ bulionu wyjmij warzywa, głowę i płetwy karpia. Włóż filety z karpia i na małym ogniu gotuj nie dłużej niż 15 minut. Delikatnie wyjmij rybę i ułóż na półmisku. Do bulionu dodaj żelatynę i mieszaj, aż się rozpuści. Odstaw, aż lekko przestygnie. Marchewkę z wywaru pokrój i udekoruj nią karpia. Zalej rybę ostudzonym wywarem z żelatyną, dołóż natkę pietruszki i wstaw do lodówki do stężenia. Gotową galaretę udekoruj plasterkami cytryny.
Karpia można udekorować nie tylko cytryną. Można go także dekorować majonezem, suszonymi świeżymi owocami żurawiny, zielonymi gałązkami koperku lub pietruszki.
Czytaj też:
To najgorszy karp, jakiego możesz podać na Wigilię. Ekspertka wyliczyła wszystkie wadyCzytaj też:
Obtaczam karpia w prostej mieszance i kładę na tłuszcz. Tak usmażona ryba jest pyszna i chrupiąca