Przepis na makowiec pieczony w keksówce to doskonały wybór dla każdego, kto nie ma dużego doświadczenia w pieczeniu ciast. Połączenie szybkiego w przygotowaniu ciasta krucho-drożdżowego, masy makowej ze sklepu i formy keksówki sprawia, że można uniknąć wielu typowych błędów, które popełniają osoby uczące się piec. Sprawdzony przeze mnie przepis na ciasto do makowca pochodzi ze starej książki kucharskiej i zawiera jedynie podstawowe składniki. Korzystam z niego również podczas pieczenia krucho-drożdżowych rogalików.
Jak zrobić makowiec pieczony w keksówce?
Ciasto krucho-drożdżowe przygotowuję z dodatkiem m.in. zimnego masła, śmietany i świeżych drożdży o temperaturze pokojowej, a następnie schładzam przez 30 minut w lodówce, wałkuję, dodaję nadzienie, zwijam roladę i wstawiam do piekarnika. Efektowny makowiec jest gotowy raz-dwa i niewiele różni się pod względem smaku od makowca z długo wyrastającego ciasta drożdżowego. Nie musisz obawiać się, że schłodzone ciasto z drożdżami nie wyrośnie – gwarantuję, że wyjdzie lekkie i puszyste.
Porada: do kupnej masy makowej dodaję podprażone na suchej patelni orzechy laskowe, rodzynki i smażoną skórkę pomarańczową. Możesz masę wzbogacić ulubionymi owocami suszonymi np. żurawiną, morelami, figami i daktylami, owocami kandyzowanymi oraz dowolnymi orzechami i migdałami.
Jeżeli nie chcesz używać sklepowych gotowców, to pod przepisem znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym zamienisz suchy mak w pyszną masę do makowca lub innych wypieków. Proporcje składników pozwalają na upieczenie 1 makowca w keksówce o wymiarach 30 x 11 cm.
Przepis: Makowiec z keksówki
Makowiec na cieście krucho-drożdżowym pieczony w keksówce zawsze się udaje. Smakuje i wygląda genialnie.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 15
- Liczba kalorii
- 322 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto krucho-drożdżowe:
- 200 g mąki pszennej
- 50 g mąki krupczatki
- 80 g zimnego masła
- 30 g świeżych drożdży
- 1/3 szklanki cukru
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1 średnie jajko
- 2 średnie żółtka
- 3 łyżki gęstej śmietany 18%
- sól
Na nadzienie:
- 450 g masy makowej
- 1/2 szklanki całych orzechów laskowych
- 1/2 szklanki rodzynek
- 1/3 szklanki smażonej skórki pomarańczowej
Do dekoracji:
- 10 łyżek cukru pudru
- 3 łyżki wody
- bakalie
Sposób przygotowania
- Uszykotowanie składników ciastaMąkę pszenną i krupczatkę (możesz pominąć ten składnik i zrobić ciasto z 250 g zwykłej mąki pszennej) przesiej na stolnicę razem ze szczyptą soli. Świeże drożdże utrzyj z cukrem i pozostaw na 10 minut, żeby zaczęły pracować – na płynnej masie z drożdży i cukru powinny pojawić się pęcherzyki powietrza. Całe jajko wybij do miseczki. Dodaj 2 żółtka i roztrzep za pomocą widelca lub rózgi kuchennej. 2 łyżki pozostałego po oddzieleniu żółtek białka odłóż do małej miseczki – będzie potrzebne do posmarowania wierzchu ciasta przed pieczeniem. Porada: białka możesz wykorzystać do innego przepisu lub ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli i dodać do masy makowej tuż przed wyłożeniem nadzienia na ciasto.
- Wyrabianie ciastaW mące zrób dołek i dodaj drożdże z cukrem, śmietanę, roztrzepane jajka, ekstrakt waniliowy oraz pokrojone w kostkę masło. Szybko wyrób jednolite, elastyczne ciasto. Porada: ciasto powinno mieć zwartą konsystencję. Jeżeli jest zbyt rzadkie, to dodaj nieco mąki pszennej, a jeżeli bardzo twarde, to dodaj nieco śmietany lub 1 żółtko. Gotowe ciasto owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na 30 minut.
- Przygotowanie nadzieniaCałe orzechy laskowe pokrój na połówki lub ćwiartki i upraż na suchej patelni. Jeżeli orzechy mają brązową skórkę, to owiń je w ściereczkę i pocieraj, aż skórka się pokruszy i odpadnie. Gotową masę makową przełóż do miski. Dodaj orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową oraz opcjonalnie inne dodatki np. ekstrakt migdałowy, rum, cynamon, cukier, pianę z białek i wymieszaj.
- WykonanieSchłodzone ciasto rozwałkuj na prostokąt o wymiarach około 30 x 25 cm. Wyłóż masę makową i rozsmaruj ją na cieście, pozostawiając 2 cm odstęp od brzegów. Zwiń makowiec wzdłuż dłuższego boku i zlep brzegi ciasta. Zwinięty makowiec przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia formy keksówki i posmaruj jego wierzch białkiem.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Piecz makowiec przez około 40 minut – do zrumienienia. Gotowe ciasto wystudź.
- DekorowanieWymieszaj cukier puder z wodą, rozsmaruj lukier na wierzchu makowca i posyp posiekanymi bakaliami. Do dekoracji makowca możesz również użyć roztopionej czekolady bądź cukru pudru.
Pokrój makowiec na porcje i podawaj do kawy oraz herbaty.
Jak zrobić domową masę makową?
Domową masę makową przygotowuję z suchego maku niebieskiego, który zalewam wrzącą wodą lub mlekiem w proporcji 100 ml płynu na każde 100 g suchego maku. Przykrywam naczynie z makiem i studzę. Następnie odsączam mak z płynu na sitku (bardzo suchy mak wchłonie cały płyn, nie wymaga odcedzania) i mielę dwukrotnie.
Zmielony mak łączę z bakaliami i 2 łyżkami masła oraz dodaję do smaku cukier, miód, bakalie, aromat migdałowy, aromat pomarańczowy i cynamon. Wszystko podgrzewam na dużej patelni, by składniki dobrze się połączyły. Następnie do wystudzonej domowej masy makowej polecam dodać pianę ubitą z 2 białek. Jeżeli masa makowa wyjdzie rzadka, to możesz ją zagęścić, dodając 1-2 łyżki kaszy manny.
Czytaj też:
To najlepsze ciasteczka maślane na święta i do kawy. Mój prosty przepis ma tylko 5 składnikówCzytaj też:
Przepis mojej teściowej na tort orzechowy nie ma sobie równych. Robię go co roku na Boże Narodzenie