Jajka to jeden z podstawowych produktów spożywczych. Sięgamy po nie dość często, bo można z nich przyrządzić wiele dań i są ważnym dodatkiem do różnych potraw. Jak jednak wybrać w sklepie te najświeższe i najwartościowsze? A czy da się rozpoznać przed rozbiciem, czy jajko jest pierwszej świeżości? Oto odpowiedzi na te ważne pytania.
Jak przechowywać jajka?
Jajka w temperaturze 4-5 stopni Celsjusza, a więc w lodówce, można przechowywać maksymalnie 28 dni. Zaś w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza maksymalnie 18 dni. W tym czasie jajka oczywiście się starzeją, a więc zmieniają się ich właściwości, a także zmienia się ich smak i nieco skład. Im jajko jest świeższe, tym smaczniejsze i wartościowsze. Białko świeżego jaja ubije się też lepiej, niż zleżałego. Dlatego ma znaczenie, czy jajka kupimy mniej czy bardziej świeże.
Po czym poznać świeże jajka przed zakupem?
Kupując jajka w sklepie warto zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia. Im bliżej do końca tego terminu, tym jajka są mniej świeże. A przypominam, że data minimalnej trwałości jaja wynosi 28 dni od daty jego zniesienia. Można też jednak dokonać oględzin jaj przed ich zakupem. Warto otworzyć wytłoczkę i sprawdzić, jak wyglądają ich skorupki – czy są szorstkie i matowe (takie właśnie mają świeże jaja), czy nie ma na nich przebarwień i plam, czy skorupki nie są szarawe, co charakteryzuje starsze jaja. Można też wyjąć jajko z wytłoczki i nim potrząsnąć. Jeśli chlupocze, nie jest zbyt świeże. Kupując jajka, warto też sprawdzić, czy ich skorupki są całe i czy jajka mają przyjemny zapach.
Test świeżości całych jaj
Jak najświeższe jajka są zalecane do biszkoptu, bezy czy jajek w koszulce. Jeśli więc planujecie przygotować takie potrawy, możecie jeszcze przed rozbiciem sprawdzić, czy spełniają te wymagania. Tu z pomocą przyjdzie wam test wodny. Wystarczy do szklanki wlać zimną wodę, a potem delikatnie włożyć do niej jajko.
- Gdy opadnie na dno i ustawi się poziomo, jako jest bardzo świeże.
- Gdy jajko będzie dotykało dna jednym z końców, ma najprawdopodobniej 2-3 tygodnie.
- Gdy zaś jajko będzie się unosiło w wodzie i pływało po jej powierzchni, jest już stare i z całą pewnością ma rzadkie białko. Takie jajko po ugotowaniu nie będzie miało żółtka umiejscowionego centralnie w białku.
Jak wyglądają świeże jaja po rozbiciu?
Świeżość jaj możecie też sprawdzić po rozbiciu. W tym celu jajko najlepiej wybić na biały talerzyk. Jeśli białko jest przezroczyste, bezbarwne i galaretowate, zaś żółtko wypukłe i utrzymuje się w środku białka, to jajko jest świeże. Niezbyt świeże jajko ma mętne i rzadkie białko, a także płaskie, często rozlewające się żółtko.
Czytaj też:
Oprócz jajek do tej pasty dodaję niezwykle zdrowy składnik. Mogłabym ją jeść przez cały dzieńCzytaj też:
Moje kotlety z jajek to genialny sposób na tani, szybki i zdrowy obiad. Poznaj ich sekret