Lodówka to bardzo pomocny sprzęt domowy. Pozwala nam bowiem zrobić zapasy, co uwalnia nas od ciągłego chodzenia na zakupy. By jednak lodówka, jak i zawarta w niej zamrażarka, dobrze nam służyły, trzeba dbać o ich czystość i higienę. Porządek w chłodziarce warto robić raz na miesiąc, a w zamrażarce dwa razy do roku. Oczywiście w razie potrzeby czyszczenie tego sprzętu trzeba przeprowadzać częściej.
W rozmrażaniu zamrażarki chodzi nie tylko o jej higienę, ale też o zaoszczędzoną energię. Lód pokrywający półki zamrażarki stanowi bowiem warstwę izolacyjną, utrudniającą przepływ chłodu. Z tego powodu lodówka zużywa więcej energii, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę w zamrażarce. A przeciążanie lodówki pracą może też skrócić czas jej działania.
Kiedy najlepiej rozmrażać lodówkę?
Jeśli chodzi o zamrażarkę, to teraz jest najlepsza pora na jej rozmrożenie. Dlaczego? Temperatury na zewnątrz są jeszcze na tyle niskie, że można wynieść zamrożone produkty z zamrażarki na balkon. Dzięki temu nie rozmarzną tak szybko, jak w temperaturze pokojowej. A ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa żywności, a zarazem i naszego.
Jest jeszcze inny, doskonały powód, by w najbliższych dniach rozmrozić zamrażarkę. Zostały już niecałe 2 tygodnie do świąt. Jest więc doskonała okazja do przejrzenia zapasów i ewentualnie do zwolnienia miejsca w zamrażarce. Jeśli rozmrozicie zamrażarkę teraz, następne czyszczenie czeka was mniej więcej w październiku. Wtedy znów temperatury już nieco spadną, więc żywność z zamrażarki nie rozmrozi się zbyt szybko.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zużycie wszystkich produktów znajdujących się w zamrażarce, przed przystąpieniem do rozmrażania. Jeśli nie macie takiej opcji, dzień wcześniej możecie obniżyć temperaturę w zamrażarce. Żywność będzie mocniej zmrożona i będzie potrzebowała więcej czasu na rozmrożenie.
Rozmrażanie zamrażarki krok po kroku
Rozmrożenie zamrażarki nie jest niczym trudnym. By jednak usprawnić sobie pracę, warto krok po kroku wykonać poniższe czynności.
- Najpierw należy odłączyć lodówkę od prądu i wyjąć z niej zamrożone produkty. Po ich zabezpieczeniu można przystąpić do dalszych czynności.
- Należy zabezpieczyć podłogę znajdującą się pod lodówką, tak by spływająca woda nie uszkodziła paneli czy parkietu. Można ją więc wyłożyć np. ręcznikami.
- Po wyjęciu szuflad czekamy, aż rozpuści się lód znajdujący się we wnętrzu zamrażarki. Proces ten można przyspieszyć, np. podgrzewając lód suszarką do włosów lub wstawiając do zamrażarki garnki z gorącą wodą. Trzeba je ustawiać np. na desce kuchennej, tak by nie uszkodzić przewodów chłodzących. Nie należy usuwać lodu w sposób mechaniczny, np. ostrymi narzędziami, bo łatwo uszkodzić ścianki lodówki, jak i instalację chłodzącą. Wodę ściekającą na dno lodówki należy usuwać ręcznikami, tak by w jak najmniejszym stopniu ściekała na podłogę.
- Po usunięciu lodu z zamrażarki jej wnętrze należy dokładnie umyć wodą z płynem do naczyń. Potem można ją przetrzeć wodą z octem i wytrzeć do sucha.
- Umyte i wytarte szuflady zamrażarki można już napełnić wcześniej wyjętymi produktami. Należy włożyć je ponownie do zamrażarki i włączyć do prądu.
Jak zabezpieczyć zamrożą żywność przed rozmrożeniem?
Rozmrażanie zamrażarki należy rozpocząć od jej opróżnienia. W tym celu zamrożoną żywność trzeba wyjąć i ułożyć w dużych miskach lub skrzynkach. Wcześniej dobrze jest je wyłożyć warstwami kartonu, papieru czy ręczników. W ten sposób powstanie warstwa izolacyjna, chroniąca przed rozmrażaniem. Wierzch również należy przykryć, np. ręcznikami. Tak przygotowane produkty można wynieść w zimny dzień na balkon i ustawić w ten sposób, by nie padały na nie promienie słoneczne. Dzięki temu zamrożona żywność nie zacznie się rozmrażać, a ty będziesz mieć więcej czasu na rozmrożenie i wyczyszczenie zamrażarki.
Czytaj też:
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki? Sposoby są banalnie prosteCzytaj też:
Za nic nie wstawiaj ich do mikrofalówki. Eksplozje i zniszczenia gwarantowane