Chodzi o ser żółty w plastrach marki Mlekpol. Jak informuje GIS, bakterię wykryto w jednej z pięciu próbek produktu. „Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkamiSalmonella, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego”– przypomina GIS w swoim komunikacie.
Salmonella z serze – szczegóły produktu
GIS podał w ostrzeżeniu dla konsumentów szczegóły wycofywanej z rynku partii sera:
- Nazwa produktu: Ser Złoty Mazur 150 g,
- Numer partii: 30.08/P6 16:59,
- Najlepiej spożyć przed: 28.11.2024,
- Kod kreskowy: 5900820008406,
- Producent: Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL" w Grajewie, ul. Elewatorska 13, Grajewo, 19-203, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 20041601 WE.
Jak doszło do tego, że w produkcie pojawiły się bakterie? To teraz wyjaśniają służby weterynaryjne. Jednocześnie GIS apeluje, aby nie jeść partii sera objętej komunikatem. "W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" – podkreślono w komunikacie.
Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym i są to bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności czy wymioty. Jak wskazuje GIS, niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Salmonellozę można jednak skutecznie leczyć.
Co oznaczają ostrzeżenia GIS?
GIS regularnie publikuje na swoich stronach ostrzeżenia dotyczące żywności. Jak podkreśla GIS, publikowane ogłoszenia nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań – zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu.
Czytaj też:
Ile robaków jest w suszonych grzybach z polskich sklepów? Wyniki badań są jednoznaczneCzytaj też:
Niemieckie mięso sprzedawane jako polskie. Szokujące wyniki kontroli