Karol Okrasa słynie ze swoich smacznych pomysłów. Bardzo lubi tradycyjną, polską kuchnię, którą jednak stara się nieco przełamać, unowocześnić. Tak też było z kapuśniakiem, którego za namową Roberta Makłowicza, postanowił ugotować z dodatkiem kimchi. O tej potrawie kuchni koreańskiej coraz więcej słychać także u nas. Jednak nie wszyscy wiedzą, co to tak naprawdę jest.
Co to jest kimchi?
Jak się okazuje, kiszone warzywa, to specjał znany nie tylko w Polsce. Jada się je też w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, np. na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, a także w Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Kiszone warzywa są też popularne w kuchni azjatyckiej, np. w Chinach, Japonii i Korei.
Z tego ostatniego kraju pochodzi kimchi. Jest to jeden z najbardziej znanych rodzajów kiszonej kapusty na świecie. Jada się ją tam na co dzień na przystawkę, jako dodatek do sałatek czy zup. Kimchi najczęściej robi się z kapusty pekińskiej, którą po ukiszeniu doprawia się np. chili, imbirem, czosnkiem. Do kapusty można też dodać inne warzywa, jak np. marchew, ogórek, por, rzodkiewkę. Kimchi jest zdrowe i pełne smaku.
Niezwykły kapuśniak Karola Okrasy
Okrasa nie wyobraża sobie kapuśniaku bez dodatku wędzonki. I trzeba przyznać, że składnik ten idealnie harmonizuje ze smakiem kiszonej kapusty. Podobnie zresztą, jak koreańska kiszonka.
Przepis: Kapuśniak Karola Okrasy
Kapuśniak z dodatkiem koreańskiego kimchi
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 35 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 380 w każdej porcji
Składniki
- 2 l bulionu warzywnego
- 500 g ziemniaków
- 300 g boczku wędzonego
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1,5 łyżki majeranku
- 1 łyżka oleju
- 500 g kiszonej kapusty
- 190 g kimchi
- sól
Sposób przygotowania
- Gotowanie ziemniakówZiemniaki obierz, opłucz, pokrój w kostkę. Wrzuć do bulionu warzywnego, gotuj je 8-10 minut.
- Podsmażanie boczku i cebuliBoczek pokrój w kostkę, lekko zrumień na oleju. Dodaj do niego pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek, krótko podsmaż. Posyp majerankiem, chwilę przesmaż.
- Dodawanie składników do wywaruDo wywaru z podgotowanymi ziemniakami dodaj posiekaną kapustę kiszoną, a także boczek zrumieniony z cebulą i czosnkiem. Gotuj ok. 10 minut. Dodaj sok z kiszonej kapusty, a także kimchi. Całość gotuj kilka minut, zupę dopraw do smaku solą.
Jak przygotować pyszny kapuśniak?
Pełen smaku i aromatu kapuśniak, to odpowiednio dobrane składniki i sposób ich przygotowania. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę:
- Nie przygotujesz dobrego kapuśniaku, jeśli nie kupisz dobrej kapusty. Zwróć uwagę, by była ona kiszona, a nie kwaszona. Jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej pisaliśmy w naszym materiale.
- Ważnym składnikiem kapuśniaku jest wędzonka. Może to być wędzone żeberko czy kość, na którym ugotuje się wywar. Warto też dorzucić lekko zrumieniony, wędzony boczek.
- Do kapuśniaku dodaje się też ziemniaki, które zwiększają pożywność zupy. By jednak odpowiednio się ugotowały i nie stwardniały, należy je dorzucić do wywaru przed kiszoną kapustą.
- Smak kapuśniaku doskonale podniosą też: suszone grzyby, listek laurowy, ziele angielskie, cebula i czosnek.
Czytaj też:
Bigos jak u babci zrobisz według tego przepisuCzytaj też:
Po pierwszej łyżce tego kapuśniaku z kiszonej kapusty poprosiłem o przepis. Nigdy jeszcze nie jadłem tak pysznej zupy