Pigwa pospolita to niewielkie drzewo lub krzew, z którego jesienią zbiera się żółte owoce o wyjątkowym smaku i zapachu. Nie należy mylić pigwy z pigwowcem, czyli ciernistym krzewem, który często rośnie w przydomowych ogrodach oraz parkach. Z pigwowca nie przygotowuje się galaretki, ale z jego owoców można zrobić sok, syrop do herbaty lub nalewkę.
Owoce pigwy pospolitej a owoce pigwowca – istotne różnice
Owoce pigwy pospolitej i owoce pigwowca są często ze sobą mylone. Pigwa pospolita wydaje duże owoce, które przypominają kształtem jabłka. Owoce pigwowca, choć mają podobny kolor i kształt, są znacznie mniejsze – pod względem wielkości można porównać je do moreli lub śliwek. Pigwa pospolita ma soczystszy i słodszy od pigwowca miąższ o wysokiej zawartości pektyn, które nadają galaretce gęstą konsystencję.
Jak zrobić galaretkę z pigwy?
Owoce pigwy pospolitej można bez problemu kupić jesienią w supermarketach oraz na bazarach. Do owoców pigwy dodaję cukier oraz wodę i jak inne dżemy, marmolady oraz galaretki, gotuję w garnku z grubym dnem.
W przeciwieństwie do tradycyjnych dżemów i marmolad, galaretki z pigwy nie trzeba przekładać do słoików. Tradycyjnie przechowywana jest w szczelnie zamkniętych pojemnikach – 2-3 warstwy galaretki z pigwy przekładane są pergaminem i przechowywane w zimnej spiżarni. Jeżeli nie masz spiżarni, to niezbędne będzie przechowywanie tego przetworu w lodówce. Zastygniętą galaretkę z pigwy można bez problemu kroić na małe kawałki. W Hiszpanii kostki galaretki z pigwy obtacza się w cukrze pudrze i sprzedaje jako słodycze.
Wskazówka: Nie martw się, jeżeli podczas gotowania pigwa zmieni kolor na rubinowy. Tak właśnie wygląda gotowa galaretka.
W przepisie uwzględniłem wagę owoców pigwy po obraniu i usunięciu gniazd nasiennych. Z 1 i 1/2 kg owoców pozostaje około 1 kg miąższu. Nie wyrzucaj resztek z pigwy. Skórki z pigwy możesz wymieszać z cukrem lub miodem, robiąc smaczny syrop do herbaty. Resztki z pigwy możesz również zalać spirytusem, robiąc aromatyczną nalewkę.
Przepis: Galaretka z pigwy
Pochodząca z Hiszpanii receptura na galaretkę z pigwy nie wymaga wiele pracy.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 1 i 1/2 kg owoców pigwy
- 500 g cukru
- 2/3 szklanki wody
Sposób przygotowania
- Uszykowanie pigwyOwoce starannie umyj, osusz i obierz ze skórki. Pokrój pigwę na ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Miąższ pigwy pokrój w kostkę lub plasterki.
- Gotowanie i rozdrabnianiePrzełóż pigwę do dużego rondla z grubym dnem i dodaj wodę. Podgrzewaj na średnim ogniu, mieszając i uważając, żeby owoce się nie przypaliły. Gdy pigwa zmięknie i puści sok, rozgnieć ją tłuczkiem do ziemniaków lub zblenduj na gładką masę, co przyśpieszy robienie galaretki. Możesz również cierpliwie poczekać, aż miąższ sam się rozpadnie podczas gotowania na bardzo małym ogniu.
- Dodanie cukruUstaw minimalną moc palnika, dodaj do pigwy cukier i wymieszaj. Gotuj, od czasu do czasu mieszając, do momentu, aż woda odparuje i pigwa zyska gęstą konsystencję oraz zmieni kolor na rubinowy.
- Przekładanie do formy i podsuszaniePrzygotuj formę, w której wystudzisz i lekko podsuszysz galaretkę z pigwy np. kwadratową formę do pieczenia. Wyłóż naczynie papierem do pieczenia i przełóż do niego masę pigwową. Nie przykrywaj pojemnika – galaretka powinna całkowicie zastygnąć i nieco podeschnąć. Możesz szybko podsuszyć ją w piekarniku nagrzanym do 50 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Galaretka jest gotowa, gdy ma gęstą konsystencję i nie jest bardzo klejąca. Porada: możesz również przełożyć gorącą galaretkę z pigwy do słoiczków, pomijając jej podsuszanie. Słoików z galaretką pigwową nie trzeba pasteryzować.
- KrojeniePodziel podsuszoną galaretkę z pigwy na mniejsze porcje i przełóż np. do wyłożonego papierem do pieczenia szklanego lub plastikowego naczynia ze szczelną pokrywką. Warstwy galaretki przełóż papierem do pieczenia.
Szczelnie zamkniętą galaretkę z pigwy możesz przechowywać nawet około 12 miesięcy.
Do czego podawać galaretkę z pigwy?
Galaretka z pigwy to doskonały dodatek do różnych ciast, rogalików i ciasteczek, deserów w pucharkach, wyrazistych w smaku serów, wędlin i mięs m.in. jagnięciny oraz dziczyzny. Możesz również podawać galaretkę z pigwy jako smarowidło do pieczywa i tostów oraz dodawać ją do herbaty.
Czytaj też:
Teraz jest czas, żeby zrobić jedną z najlepszych nalewek. Te owoce to prawdziwy skarbCzytaj też:
Te placki z sezonowym owocem robię szybko, a biją racuchy na głowę. Przepis jest banalny