Choć ta przyprawa jest popularna i zapewne jest w większości domów, mało kto dodaje ją do kotletów mielonych. Tradycyjne mielone to zwykle pieprz ziołowy, czosnek, czarny pieprz i sól. Moja teściowa zawsze do mielonych dorzuca zioła prowansalskie. To kompozycja idealnie pasujących do mięsa ziół: rozmarynu, bazylii, tymianku, cząbru, oregano i majeranku. Taką mieszankę bez problemu można kupić w każdym sklepie na półce z przyprawami. I jeśli lubisz zioła prowansalskie, spróbuj je wykorzystać właśnie do zwykłych kotletów mielonych, które dzięki temu zyskują zupełnie nowy smak.
Jak zrobić kotlety mielone z ziołami?
Tu nie ma nic skomplikowanego, bo wystarczy wymieszać mięso z pozostałymi składnikami. Ważne jest jednak, aby najpierw dodać do mięsa zimną wodę i porządnie wyrobić całość. Ten prosty trik sprawia, że mięso jest potem wyjątkowo soczyste, a kotlety mają idealną konsystencję. Ważne, aby na wyrabianie mięsa poświęcić kilka minut. Najlepiej zrobić to ręcznie (nie chodzi o mieszanie, a porządne wyrabianie), dla ułatwienia można do tej czynności ubrać jednorazowe rękawiczki.
Zamiast świeżego czosnku można też użyć czosnku suszonego w proszku.
Przepis: Kotlety mielone z ziołami
Z podanych proporcji wychodzi ok. 20 kotletów.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 394 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg mięsa mielonego wieprzowego
- 1 szklanka zimnej wody
- 1 jajko
- 1 bułka namoczona w mleku
- 2 łyżeczki ziół prowansalskich
- 1 duża cebula
- 4 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- 6 łyżek bułki tartej
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie mięsaDo mięsa wlej zimna wodę i wyrabiaj, aż płyn się wchłonie. Dodaj jajko, rozmoczona bułkę, posiekaną drobno cebulę i czosnek, przyprawy i dobrze wymieszaj.
- Smażenie koteltówNa patelni rozgrzej olej. Z mięsa formuj niewielkie kotlety, panieruj w bułce tartej i smaż z obu stron na złoto.
Moja teściowa zawsze przygotowuje na raz solidną porcję kotletów na kilka obiadów. Takie kotlety można zamrozić i proporcje, które są podane w przepisie, wystarczają zwykle na ok. 18-22 kotlety.
Z czym jeść mielone z ziołami prowansalskimi?
Kotlety mielone w tej wersji to rewelacyjny dodatek do obiadu i można je zaserwować dokładnie tak samo, jak tradycyjne mielone. Idealnie pasują do ziemniaków i tradycyjnych surówek: np. mizerii, buraczków, kapusty kiszonej czy marchewki. Kotlety można także podać z lekkimi sosami na bazie jogurtu, np. czosnkowym lub koperkowym.
Czytaj też:
Pierś z kurczaka rozcinam i nadziewana serem i warzywami. To proste danie wygląda jak z restauracji!Czytaj też:
Serek wiejski to mój patent na szybką zapiekankę à la sernik. Przepis jest prosty, a deser tani