Przyznam, że nie mogę sobie przypomnieć, żeby moja babcia robiła kiedykolwiek sos miętowy. A jeśli robiła, na pewno go nie próbowałam. Dlatego ten przepis w jej notatkach mnie zaskoczył. To sos miętowy, jak zapisała babcia, do mięs i do ryb. Sos przygotowuje się na zimno i tak się go podaje (choć może być dodatkiem do potraw na gorąco).
Jak zrobić sos miętowy do ryb i mięs?
Do zrobienia sosu najlepiej użyć mięty pieprzowej oraz oleju o neutralnym smaku. Może to być olej rzepakowy, winogronowy czy ryżowy. Ilość cukru i soku z cytryny może zaskakiwać, ale to właśnie te dodatki idealnie balansują cały sos. Ilość wody w przepisie można zmniejszyć lub zwiększyć, w zależności od tego, jaką konsystencję sosu chcesz uzyskać (moja babcia zapisała 2-6 łyżek wody, ja w przepisie podałam średnią).
Przepis: Sos miętowy
Sos z mięty według starego przepisu.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 90 w każdej porcji
Składniki
- 50 g świeżych liści mięty pieprzowej
- 1/2 szklanki oleju
- 60 g cukru pudru
- sok z 3 cytryn
- 4 łyżki wody
Sposób przygotowania
- Robienie sosuZblenduj wszystkie składniki na gładki sos.
Aby uzyskać idealnie gładką emulsję, która już swoim wyglądem zaskoczy tych, których zechcesz uraczyć sosem, przecedź go przez gęste sito lub gazę. Wówczas sos zyska idealnie jednolity kolor. Oczywiście nie trzeba tego robić.
Do czego wykorzystać sos miętowy?
Sos miętowy podaje się na zimno jako dodatek do mięsnych pieczeni i dobrych domowych wędlin. Świetnie sprawdzi się do drobiu. Ale ten sos przede wszystkim znakomicie podkręci smak rybnych dań. Podaj sos do pieczonego czy smażonego łososia, sandacza z piekarnika, dorsza z patelni czy smażonej flądry.
Odrobina sosu doskonale podkręci smak zimnych przekąsek z rybą. Np. jajek czy pomidorków z rybnym farszem, minikanapek z twarożkiem i wędzonym łososiem albo roladek ze świeżego ogórka, wędzonego na zimno łososia i sera feta.
To nie jedyne zastosowanie dla tego sosu. Już jego niewielka ilość znakomicie podrasuje smak sałatek z dodatkiem świeżych ogórków, sałaty lodowej czy rukoli. Można też używać go jako dodatek na kanapki.
Czytaj też:
Te ekspresowe placki robię z dwóch składników. Nie ma w nich mąki, a są pyszne i sycąceCzytaj też:
Napełnij ogórki pysznym farszem i chrup na zdrowie. Przekąska idealna nawet na diecie