W PRL-u chyba nie było baru mlecznego, który nie miałby w menu kotletów jajecznych. W tamtych czasach były tanim sposobem na zastąpienie mięsa. Tanim, to nie oznacza, że niedobrym. Takie kotlety są idealnym dodatkiem do obiadu.
Jak zrobić kotlety jajeczne?
Ten przepis jest wręcz banalny, bo potrzebujesz dosłownie kilku składników. To jajka (ugotowane i świeże), szczypiorek, przyprawy i bułka tarta, w której obtacza się kotlety. Nic więcej!
Gotowane jajka trzeba rozdrobnić. I tu są różne szkoły: możesz wybrać swój ulubiony sposób, bo każdy jest dobry. Można jajka rozgnieść widelcem, można zetrzeć na tarce o drobnych oczkach albo posiekać nożem. W naszym przepisie dodajemy do kotletów szczypiorek, który idealnie podkręca smak jajek. Ale można tu też wykorzystać inną zieleninę, np. posiekany koperek albo pietruszkę. Można zrobić też ich mieszankę. Jeśli lubisz ostrzejsze smaki, dodaj do masy łyżeczkę pikantnej musztardy.
Przepis: Kotlety jajeczne
Bezmięsne kotlety z ugotowanych jajek.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 161 w każdej porcji
Składniki
- 6 ugotowanych na twardo jajek
- 1 jajko surowe
- 2 łyżki posiekanego drobno szczypiorku
- sól, pieprz
dodatkowo:
- 4 łyżki bułki tartej
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie masy jajecznejGotowane jajka rozdrobnij. Dodaj surowe jajko, przyprawy, szczypiorek i dobrze wymieszaj.
- Smażenie kotletówNa patelni rozgrzej olej. Z masy jajecznej formuj kotlety i panieruj je w bułce tartej. Smaż na złoto z obu stron.
Inne pomysły na kotlety jajeczne
Podstawowy przepis na kotlety jajeczne daje duże pole do popisu, aby przygotować autorską wersję tego dania. Do masy z jajek można dorzucić inne składniki. Może to być tarty żółty ser, może być drobno posiekana kolorowa papryka, może być groszek z puszki, ale też przesmażony, pokrojony w kostkę boczek.
Jak podawać kotlety jajeczne?
Kotlety jajeczne są idealnym dodatkiem do obiadu. Możesz je zaserwować z ziemniakami i ulubioną surówką (idealnie pasuje tu mizeria). Takie kotleciki można też podać jako przegryzkę w towarzystwie różnych sosów. Może to być nawet keczup, ale my szczególnie polecamy lekkie sosy na bazie jogurtu naturalnego: np. sos czosnkowy albo sos koperkowy.
Zimne kotlety jajeczne, podobnie jak tradycyjne kotlety mielone, można też kłaść na kanapki. Z liściem sałaty i kawałkiem pomidora smakują rewelacyjnie.
Czytaj też:
To najlepsza wersja mielonych, jaką jadłam. Są pełne smaku dzięki aromatycznym plasterkomCzytaj też:
Do mielonego mięsa dodaję jeden aromatyczny składnik. Kotlety smakują, jak marzenie